Kerry: Washington nem küldi vissza Irakba a katonáit
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2014. január 6. 9:56Az amerikai kormányzat nem mérlegeli a csapatok visszaküldését Irakba, bízik benne, hogy a helyi kormány és a törzsek megbirkóznak az al-Kaida terrorszervezettel – közölte január 5-én, vasárnap jeruzsálemi sajtótájékoztatóján John Kerry amerikai külügyminiszter.
Washington támogatja Irak küzdelmét az ország nyugati részén városokat elfoglaló, az al-Kaidához köthető fegyveres csoportok ellen, de „ez az ő harcuk", és ezért nem küld amerikai csapatokat – közölte Kerry sajtótájékoztatóján, Jordániába és Szaúd-Arábiába történő elutazása előtt. Az amerikai külügyminiszter közel-keleti látogatása idején Irakban a kormány elvesztette az ellenőrzést Fallúdzsa felett, a város teljes egészében az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű dzsihádista szervezet ellenőrzése alá került.
Kerry az újságíróknak kijelentette, hogy Amerika „nagyon aggódik" a harcok miatt, és az ILIÁ-t „a térség legveszélyesebb szereplőjének" nevezte.
Az amerikai diplomata csütörtök óta közvetítő tárgyalásokat tartott Jeruzsálem és Rámalláh között a palesztin-izraeli viszály rendezése érdekében. Kerry nagyon komolynak és pozitívnak értékelte megbeszéléseket, de megjegyezte, hogy a tárgyalások nem voltak könnyűek.
A Háárec című lap vasárnap azt írja, hogy az első, csütörtöki megbeszélésük legelején Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök indulatos volt és nehézségeit ecsetelte. Csak később – miután Netanjahu lehiggadt – tértek át a konstruktív megbeszélésekre az amerikai diplomácia által tervezett „keretmegállapodás" részleteiről.
Kerry kijelentette, hogy a tárgyalássorozat idején mind Mahmúd Abbász palesztin elnök, mind Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök nehéz döntéseket hozott. Kerry leszögezte, hogy számára alapvető értéket jelent Izrael biztonsága, miközben Amerika a palesztinok jövőjével is törődik.
Jeruzsálemi sajtótájékoztatóján a szíriai rendezésről szólva nehezen elképzelhetőnek tartotta Irán „miniszteri partnerségét" a január 22-én megkezdődő genfi megbeszéléseken, tekintettel arra, hogy Teherán nem támogatta a tavalyi nemzetközi egyezményt. Az amerikai külügyminiszter ugyanakkor mégis lehetőséget lát az iszlám köztársaság „konstruktív szerepére", még akkor is, ha nem lesz hivatalos résztvevője a genfi konferenciának.
Irán és Oroszország Bassár el-Aszad szíriai elnök legfőbb támogatójának számít a több mint két éve tartó és több mint százezer halálos áldozatot követelő polgárháborúban. Teherán kijelentette, hogy kész megjelenni a genfi tárgyalásokon, ha meghívják, de Washington mindeddig ellenezte részvételét.