Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Második világháborúban elesett német katonák földi maradványait temették újra Lengyelországban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. április 7. 21:32

Csaknem 1800, a második világháborúban elesett német katona földi maradványait temették újra április 6-án, csütörtökön az északnyugat-lengyelországi Glinna faluban létesített katonai temetőben.

A földi maradványokat egy 1990-ben kezdődött program keretében tavaly hantolták ki öt lengyelországi vajdaság területén.
A gyászszertartáson a tengermelléki vajdasági központban, Szczecinben akkreditált német tiszteletbeli konzul, a német szövetségi kormány által az első és második világháborús német hadisírok ápolásával megbízott Német Hadisírgondozó Népszövetség (VDK) képviselői, valamint a VDK megbízásából Lengyelországban a háborús tömegsírok feltárásával foglalkozó Emlékezet (Pamiec) alapítvány munkatársai vettek részt.

Lengyelország és Németország 1989-ben egyezett meg német katonai temetők létesítésében. Az Emlékezet alapítvány 1990 óta foglalkozik a német katonák lengyelországi temetőinek kialakításával és gondozásával, adatai szerint Lengyelországban félmillió német katona nyugszik tömegsírokban.
Tizenhárom ilyen temetőt már létrehoztak, mások mellett a nyugat-lengyelországi Wroclaw, az északkelet-lengyelországi Elk és a közép-lengyelországi Torun körzetében. A glinnai német katonai temetőt 2006-ban avatták fel.

Lengyelország 1939-1945 közötti hitleri német megszállása több mint 2,7 millió lengyel és 2,7-2,9 millió lengyel zsidó áldozattal járt. A második világháború utáni lengyel-német megbékélés folyamata 1965 novemberében indult el, amikor a lengyel püspöki kar tagjai a 2. Vatikáni Zsinaton jelen lévő német püspököknek a kölcsönös kiengesztelődésre felhívó levelet nyújtottak át.

A megbékélés következő mérföldköve az 1989-es rendszerváltás idején Helmut Kohl akkori német kancellár és Tadeusz Mazowiecki, az első nem kommunista lengyel miniszterelnök történelmi találkozója lett a dél-lengyelországi Krzyzowában. A lengyel-német kiengesztelődésért akkor bemutatott szentmisén Kohl és Mazowiecki a béke jelével köszöntötték egymást.