Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Mecsetet robbantott a Boko Haram

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. november 29. 19:32

Nem hivatalos források már több mint százra teszik a november 28-ai nigériai robbantásos merénylet halottainak számát. A terrorcselekmény egy mecset és az abban imára gyűltek ellen irányult Nigéria muszlim többségű északi részén, ahol gyakran követ el merényleteket a Boko Haram.

Ez az iszlamista terrorszervezet a saját, igen szélsőséges muszlim ideológiájánál mérsékeltebb tanokat hirdető mecseteket is célba vesz.

A hármas robbantásos merénylet Kano városának nagymecsetét vette célba a pénteki ima idején. Szemtanúk szerint a három pokolgép egyszerre lépett működésbe az ima miatt zsúfolt mecset kertjében, a robbanás után ismeretlenek tüzet nyitottak a tömegre.

Az áldozatok számáról egymásnak ellentmondóak a jelentések.

A kanói rendőrfőnök-helyettes közlése szerint a merényletben 35-en vesztették életüket és sokan megsebesültek. Az AFP francia hírügynökség viszont egészségügyi forrásokra hivatkozva arról adott hírt, hogy 120-an haltak meg és 270-en a sebesültek száma. Korábban az AFP azt jelentette, hogy egy riportere a kanói halottasházban 92 áldozat holttestét számolta össze.

Feltételezések szerint a merénylet célpontja Kano emírje, Sanusi Lamido Sanusi volt, akinek palotája a mecset mellett áll.

Nigéria második számú muzulmán elöljárója – a központi bank volt elnöke – az előző héten élesen kikelt a Boko Harammal szemben, és felszólította híveit, hogy szálljanak szembe a terrorszervezettel.

Munkatársai szerint az emír nem tartózkodott a mecsetnél a robbantások idején.

A merényletért nem vállalt felelősséget semmilyen szervezet, de az megfigyelők szerint a Boko Haram támadásainak jegyeit hordozta magán.

A saría (iszlám jog) radikális értelmezésén alapuló állam létrehozásáért küzdő Boko Haram évek óta folytat fegyveres harcot Nigéria északi részén. A Human Rights Watch jogvédő szervezet becslései szerint a csoport tagjai legalább kétezer civil lakossal végeztek az év eleje óta. A szervezet templomokat, iskolákat, illetve a radikális ideológiáját nem osztó mecseteket is gyakran vesz célba.

Tavaly májusban a nigériai vezetés szükségállapotot hirdetett ki az ország egy részén, és ENSZ-adatok szerint csak azóta másfél millió ember hagyta el otthonát a térségben az erőszak miatt.

Észak-Nigériában csütörtökön egy buszpályaudvaron történt robbantásos merényletben 40-en haltak meg.