Néhány óra alatt megbukott a puccskísérlet Törökországban
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2016. július 16. 6:48Puccsot kíséreltek meg a török hadsereg egyes erői július 15-én éjjel Recep Tayyip Erdogan rendszere ellen. Az akciót mindössze néhány óra alatt elfojtották, ugyanakkor számos halálos áldozatról és sebesültről érkeztek hírek.
Péntek éjjel stratégiai fontosságú pontokat és létesítményeket szálltak meg a török hadsereg egyes egységei Ankarában és Isztambulban. A katonák bejelentették, hogy átveszik a hatalmat: lezártak két isztambuli hidat, megszállták többek között a köztelevízió székházát, illetve a kormányzó Igazság és Fejlődés (AKP) párt székházát, több repülőteret, valamint légicsapást mértek a törvényhozás épületére, és túszul ejtették a szárazföldi erők vezérkari főnökét. Több helyről is tűzharcról, összecsapásokról érkeztek hírek: a parlamentre mért légicsapás például számos áldozatot követelt, és ugyan a számok még nem véglegesek, az már biztosnak tekinthető, hogy minimum hatvanan meghaltak a harcokban, és további százak sérültek meg.
Recep Tayyip Erdogan elnök szinte azonnal ellenállásra szólította híveit: szabadságát megszakítva tért vissza Isztambulba, miközben ezrével vonultak utcára az államfő hívei is, gyakorlatilag néhány óra alatt elfojtva ezzel a puccskísérletet. Erdogan hajnalban már azt jelentette be, hogy az államcsíny elbukott, a kormány pedig a helyén van. Ennek ellenére még a hajnali órákban is több helyen összecsapások folytak elsősorban Ankarában. A lázadó katonák állítólag több helyen polgári személyekre is lőttek. Erdogant hajnalban már tömeg fogadta az isztambuli Kemál Atatürk repülőtéren, ahol az elnök beszédében leszögezte: nem adja át Törökországot a megszállóknak, és a puccsisták meg fognak bűnhődni tettükért. Emellett egykori politikai szövetségesét, Fethulleh Gülent tette felelőssé a történtekért – aki maga egyébként elítélte a történteket. Erdogan szerint mindössze a hadsereg egy apró kisebbségének akciójáról volt szó.
Barack Obama amerikai elnököt tanácsadói pénteken, helyi idő szerint a délutáni órákban, részletesen tájékoztatták a törökországi helyzetről. Obama, miután tanácskozott nemzetbiztonsági tanácsadóival, közleményt adott ki, amelyben a török kormány támogatása mellett foglalt állást, s arra intett mindenkit Törökországban, hogy tartózkodjék az erőszaktól és a vérontástól. A közlemény nyilvánosságra hozatala előtt telefonon egyeztetett a Moszkvában tárgyaló John Kerry külügyminiszterrel. John Kerry külügyminiszter Moszkvában, Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján tett rövid kommentárján kívül az amerikai kormány tagjai egyelőre nem kommentálták a török puccskísérletet. Kerry azon reményének adott hangot, hogy stabilitás, béke és folyamatosság lesz Törökországban.
Az ankarai amerikai nagykövetség – a washingtoni külügyminisztérium utasítására – arra szólította a török földön tartózkodó amerikaiakat, hogy maradjanak otthon, ne menjenek az utcára, ha már kint vannak, keressenek menedéket. Az ankarai nagykövetség egyúttal azt is kérte honfitársaitól, hogy se a nagykövetséget, se egyetlen amerikai külképviseletet ne keressnek fel. Michael McCaul republikánus politikus, a képviselőház belbiztonsági bizottságának elnöke, meglehetősen óvatosan nyilatkozott: hangsúlyozta, hogy Törökország NATO-tag, az Egyesült Államok fontos szövetségese, és török földön amerikai katonai bázis van. Reményét fejezte ki, hogy Törökország minden körülmények között – bárki legyen is hatalmon – az Egyesült Államok szövetségese marad.