Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Porosenko: a nyugati államok a hadsereg gyengesége miatt nem adtak fegyvert Ukrajnának

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. szeptember 12. 15:08

Az Egyesült Államok és a nyugat-európai országok az ukrán hadsereg gyengesége miatt nem adtak korszerű fegyvereket Ukrajnának – közölte Petro Porosenko ukrán államfő az ország egyes számú állami televíziós csatornájának adott interjúban.

A politikus a Persij kanal egyik műsorában azt mondta, hogy sokkolta, amikor egy évvel ezelőtt amerikai és európai partnereik visszautasították a katonai segítségnyújtás iránti kérését.
“Egy éve nem voltak barátaink, egy éve senki sem bízott bennünk" – jelentette ki Porosenko.
“Amikor azzal érveltem, hogy agresszió elszenvedői vagyunk, jogunk van a segítségüket kérni, akkor elmondták, hogy az elutasításnak három oka van. Az első, hogy önöknek nincs hadseregünk, így nincs kinek segíteni. (…) A második ok, hogy az is, amely létezik, tele van orosz kémekkel. A harmadik ok a korrupció" – mondta az ukrán elnök a televíziós interjúban.

Petro Porosenko ezt követően arról beszélt, hogy a nyugati visszautasítást követően nem sokkal sikerült változásokat elérniük. A védelmi tárcánál “más lett a légkör", és a beszerzések új rendjének, például az elektronikus megrendelések bevezetésével, az átláthatóság megteremtésével megakadályozzák a visszaéléseket.
A Kremltől független orosz RBK hírügynökség emlékeztetett arra, hogy Valerij Csalij, Ukrajna washingtoni nagykövete július közepén úgy nyilatkozott, hogy Kijev csak Európában több mint tíz országtól kap egyebek között emberi élet kioltására alkalmas fegyvereket.

A magas rangú ukrán diplomata azt is elmondta, hogy az Egyesült Államoktól távközlési eszközöket, orvosi műszereket, radarokat, páncélozott harci járműveket, aknamentesítő robotokat kapnak, és űrfelderítési adatokhoz is hozzájutnak.
Az RBK arra is felhívta a figyelmet, hogy bár Joe Biden, az Egyesült Államok alelnöke és Ashton Carter védelmi miniszter is javasolta Barack Obamának, hogy engedélyezze az emberi élet kioltására alkalmas fegyverek szállítását Ukrajnának, az amerikai elnök ellenállt a kezdeményezésnek. A fegyverszállítás ellen lépett fel az Európai Unió, azon belül is Németország is. Februári washingtoni látogatásán Angela Merkel német kancellár is óva intette az Egyesült Államokat ettől a lépéstől.