Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Putyin egykoron felvetette Clintonnak Oroszország NATO-tagságának lehetőségét

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. június 5. 21:30

Vlagyimir Putyin orosz elnök annak idején felvetette Bill Clinton amerikai elnöknek, hogy Oroszország NATO-tagsága lehetőségének a megvizsgálását.

Az orosz elnök erről Oliver Stone amerikai rendezőnek adott interjúiban beszélt, amelyekből egy 90 másodperces részletet június 3-án, szombaton tettek közzé a Politico amerikai hírportálon.
A The Putin Interviews című dokumentumfilmet teljes egészében június 12. és 15. között fogják bemutatni a CBS Showtime csatornáján.

„Emlékszem egyik utolsó találkozómra Clinton elnökkel, amikor még ő volt az elnök. Moszkvába érkezett, és én beszélgetésünk közepette azt mondta:’Nos, meg lehetne nézni egy olyan variációt, hogy Oroszország belépne a NATO-ba.’ Clinton erre azt felelte, nem vagyok ellene" – idézte fel Putyin.
Hozzátette, hogy abban a pillanatban „az egész amerikai küldöttség ideges lett". Oliver Stone kérdésére, hogy beadták-e jelentkezésüket, az orosz elnök elmosolyodott.

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéről az orosz államfő úgy vélte, hogy az az Egyesült államok külpolitikai eszköze, amelyben nem szövetségesei, hanem vazallusai vesznek részt.
„Amikor egy ország NATO-tag lesz, nagyon nehéz ellenállnia egy olyan hatalmas ország, mint a NATO-vezető Egyesült Államok nyomásának. És egy ilyen országban könnyen megjelenhet minden, amit akarnak, rakétaelhárító rendszer, új támaszpontok, és ha kell, új csapásmérő rendszerek" – fejtegette.
Maga tette fel a kérdést, hogy ilyen esetben mit tehet Oroszország.
„Nekünk ellenintézkedéseket kell hoznunk. Azaz saját rakétavédelmi rendszereinkkel kell nyomás alá helyezni azokat az objektumokat, amelyek véleményünk szerint fenyegetnek bennünket" – válaszolta.

A kérdésre, hogy miért reagál Oroszország oly hevesen a NATO bővítésére, Putyin azt mondta, hogy „elvben megértik a NATO értékeit vagy az értékek hiányát és a szervezet Oroszországra leselkedő veszélyeit".
„Minket a NATO-beli döntéshozatal aggaszt" – hangsúlyozta, hozzátéve „tudom, hogyan hozzák a döntéseket".