Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Szankciók Szíriával, Iránnal és Fehéroroszországgal szemben

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2012. október 17. 18:34

A Szíriával, valamint Iránnal szembeni korlátozó intézkedések további szigorításáról döntöttek, valamint meghosszabbították a Fehéroroszország elleni szankciók hatályát október 15-én, hétfőn Luxembourgban az EU-országok külügyminiszterei.

A tanácskozáson – amelyen Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviselte – Szíriát illetően feketelistára helyeznek 28 további személyt és két vállalatot. Ez azzal jár, hogy az érintettek Európában elérhető javait – például bankszámláit – zárolják, a természetes személyek pedig emellett beutazási engedélyt sem kaphatnak az unióba.

Megtiltják az EU-országok lakosainak, hogy fegyverkereskedelemmel foglalkozó szíriai vállalatokkal üzleteljenek – akár adásvétel, akár szállítmányozás, akár biztosításkötés formájában. Szíriai repülőgépek ezentúl nem szállhatnak le az uniós országokban.

Catherine Ashton közölte, hogy az EU kész fokozott segítséget nyújtani a szíriai menekülteknek, és közülük többeket akár be is fogadhatnak az unióban. A Szíriáról folytatott vitában – értesült az MTI uniós forrásból – többen felvetették azt, hogy az országban dúló harcok közepette figyelni kell a szíriai keresztény közösségek helyzetére, biztonságára.

1595943315

Irán vonatkozásában az EU azért döntött a szankciószigorítás mellett, mert Teherán nem hajlandó a megkívánt együttműködésre vitatott urándúsítási programját illetően. A gyanúk szerint ez nem csupán békés célokat szolgál, hanem atombomba előállítását célozza, amit Teherán tagad.

Az új korlátozó intézkedések az iráni pénzügyi, energia- és távközlési szektort érinti elsősorban. Csaknem minden tranzakciót megtiltanak az európai és az iráni bankok között. Az exporthitelek tekintetében eddig csak a közép- és a hosszú távú biztosítások voltak tiltottak, most azonban a tilalmat kiterjesztik a rövid távú biztosításokra is. Tilos lesz ezentúl iráni gáz vásárlása, valamint megtiltja az EU szénhidrogén-energiahordozók szállítására alkalmas új hajók eladását Iránnak, és befagyasztja harmincnégy további jogi személy – iráni vállalat, illetve kormányhivatal – Európában elérhető vagyonát. Az Iránba szállítható alapanyagok közül most tilalom alá helyezik a grafitot, az alumíniumot és az acélt. Az iráni távközlési szektor szankcionálását illetően egyelőre csak elvi megállapodás született, a részleteket később dolgozzák ki.

A külügyminiszterek egy évvel meghosszabbították a Fehéroroszországgal szembeni szankciók időbeli hatályát. Ezt azzal indokolták, hogy az országban továbbra sem érvényesülnek az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia feltételei. Nem engedtek szabadon minden politikai foglyot, a szabadlábra helyezetteket pedig nem rehabilitálták.

Az EU nyilatkozatban üdvözölte az október elsején tartott grúziai parlamenti választások megtartását, és „gratulált a grúz népnek a demokrácia megszilárdítása terén tett jelentős lépéshez". E választásokon az ellenzék győzött, és vezetője, Bidzina Ivanisvili lesz az új miniszterelnök, miközben egy évig még hivatalban marad Miheil Szaakasvili államfő. Az EU „építő szellemű átmenetre" szólította fel a grúz állami intézményeket és pártokat.

Az uniós külügyminiszterek nyilatkozatban üdvözölték, hogy szeptember elsejére sikerült átalakítani a bosznia-hercegovinai uniós katonai műveletet, az Althea missziót, így az immár csökkentett létszámmal főként a helyi erők „képességfejlesztésére" és kiképzésére tud összpontosítani, miközben a szükséges mértékben megőrzi elrettentő képességét is. A nyilatkozatban ugyanakkor – elismerve, hogy a biztonsági helyzet továbbra is nyugodt és szilárd – aggodalommal szóltak a bosznia-hercegovinai politikai állapotokról.

A luxembourgi tanácskozáson úgy döntöttek, hogy az unió megkezdi az előkészületeket egy olyan küldetés elindításához, amelynek célja Mali hadseregének jobb kiképzése. Ezzel képessé kívánják tenni a kormányerőket a Szahel-övezetbeli afrikai ország északi területein garázdálkodó szélsőséges, terrorista csoportok megfékezésére és visszaszorítására. Uniós források szerint a kiképzési misszió előkészítése várhatóan több hónapot vesz igénybe.

Fotó: consilium.europa.eu