Szíriai zsoldosok is részt vesznek a líbiai harcokban
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2020. február 6. 13:22Törökország az al-Kaida és az Iszlám Állam terrorszervezethez köthető, szíriai fegyveres csoportokat küld Líbiába, hogy a nemzetközileg elismert líbiai kormány oldalán harcoljanak – közölte február 5-én, szerda hajnalban a brit székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) és több líbiai katonai vezető.
Két, neve elhallgatását kérő, magas rangú katonai vezető Tripoliban az AP hírügynökségnek azt mondta, Ankara több mint 4 ezer külföldi harcost szállított Líbiába, köztük többtucatnyi szélsőségest.
A vezetők szerint a Törökország által is támogatott, nemzetközileg elismert kormányon belül sincs egyetértés az ügyben, egyes kormánytagok attól tartanak, hogy a szélsőségesek líbiai jelenléte ront majd a kormány nemzetközi megítélésén.
Az OSDH kedden azt közölte, hogy csaknem 2900 szíriai önkéntes érkezett már Líbiába, és körülbelül 1800-an mentek Törökországba katonai kiképzésre. Rámi Abder-Rahmán, a szervezet vezetője újságíróknak azt mondta, a zsoldosok közt legalább 130, terroristacsoportokhoz köthető ember van. Az OSDH közleménye szerint csaknem 64, korábban Líbiában harcoló önkéntes azóta eljutott Európába is.
Elizabeth Tsurkov, a pennsylvaniai székhelyű Külpolitikai Kutatóintézet (FPRI) munkatársa szerint a zsoldosokat az Ankara kínálta anyagi előnyök és a török állampolgárság lehetősége is motiválja.
Recep Tayyip Erdogan török elnök januárban újságíróknak azt mondta, Ankara csak olyan katonákat küldött Líbiába, akik kiképzéssel segítik a tripoli kormány erőit.
A Líbia keleti és déli részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftar és ellenkormánya korábban többször felrótta Tripolinak, hogy szíriai harcosokat alkalmaz. Noha e vádakra az ENSZ egyelőre nem reagált, a világszervezet többször óva intette tagállamait attól, hogy fegyvereket adjanak el a konfliktusban szemben álló feleknek. Kedden Ghassan Salamé, az ENSZ líbiai különmegbízottja Genfben arra figyelmeztetett, hogy a fegyverek behozatalára irányuló tilalmat számtalanszor megsértették a polgárháború során.