Több mint hetvenen meghaltak Aleppó közelében
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2016. május 6. 22:51Több mint hetvenen vesztették életüket az elmúlt 24 órában Aleppó közelében a kormányerők és az an-Nuszra Front közötti harcokban; a szélsőségesek több stratégiai jelentőségű települést is ellenőrzésük alá vontak – jelentette május 6-án, pénteken az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH).
A Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű erők tavaly decemberben űzték el az an-Nuszrát az Aleppótól több mint tíz kilométerre délnyugatra található Han Túmanból.
Az OSDH értékelése szerint a hadsereg Han Túmannal déli védelmi vonalának egy fontos bástyáját veszítette el.
A Washington és Moszkva együttműködésével létrejött, február 27-én életbe lépett szíriai tűzszünet nem vonatkozik sem az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezetre, sem az an-Nuszra Frontra.
A 2011-ben kezdődött szíriai polgárháborúban eddig csaknem 300 ezren vesztették életüket és több millióan váltak földönfutóvá.
Az egykor kétmilliós Aleppó lakosságának jelentős része is elmenekült az ostrom elől: mintegy ötezer újabb ember érkezett innen a jordániai határhoz, ahol immár több mint 60 ezren várnak a bebocsátásra.
Segélyszervezetek arra kérték az így is mintegy egymillió embernek menedéket nyújtó Jordániát, hogy nyissa meg a lezárt határátkelőket a szíriai oldalon veszteglők előtt. A szervezetek arra hivatkoznak, hogy az ENSZ által Jordánia északi részén működtetett azraki tábor szinte üres, és több tízezer menekült felszívására lenne képes.
Jordánia naponta néhány tucat szíriait enged csak át a határon, miután tüzetesen ellenőrizte őket. Ammán biztonsági fenyegetést lát a menekültekben, akik közül sokan az Iszlám Állam által ellenőrzött területekről érkeztek a határra.
Eközben az ENSZ elítélte a török határ közelében található szíriai menekülttábor elleni csütörtöki légitámadást, amelyben legalább 28 civil vesztette életét.
Stephen O’Brien, a világszervezet humanitárius műveleteiért felelős vezető a „szörnyű és undorító" támadás kivizsgálását követelte közleményében.
„Ha kiderül, hogy a rettenetes támadás elkövetői szándékosan bombáztak polgári célpontot, az háborús bűnnel ér fel" – tette hozzá.
Beszámolók szerint a légicsapást az orosz vagy a szíriai légierő hajthatta végre.