Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tovább egyeztet Belgrád és Pristina

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. július 5. 10:26

A Szerbia és Koszovó közötti párbeszéd folytatásáról, valamint a két ország európai integrációjának felgyorsításáról is tárgyalt Aleksandar Vucic szerb, valamint Hashim Thaci koszovói államfő július 3-án, hétfőn Brüsszelben Federica Mogherinivel, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével.

A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) helyszíni beszámolója szerint a felek megegyeztek, hogy a négy éve megkezdett párbeszédet folytatják, és elkezdik alkalmazni azokat az intézkedéseket, amelyeket 2013 óta halasztgattak.
Aleksandar Vucic a találkozót követő sajtótájékoztatón kijelentette, a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd folytatásának előkészítésére körülbelül másfél hónapra van szükség, ezt követően pedig vélhetően elnöki szinten folytatódik az egyeztetés. Bátrabban és komolyabban kell beszélnünk a jövőbeni kapcsolatokról – szögezte le a szerb államfő.
A találkozón szó volt a koszovói szerb kisebbségi önkormányzatok közösségének megalakításáról, valamint a szerb-albán viszonyokról Koszovóban, illetve Szerbiában.

Hashim Thaci koszovói köztársasági elnök kijelentette, eredményes tárgyalást folytatott szerb kollégájával, és ezzel a szerb-koszovói párbeszéd új szakaszba lépett, ezentúl már a két államfő tud egymással egyeztetni. Szerinte a párbeszéd „a két ország és a két nép" viszonyának rendezéséhez vezet majd. Reményét fejezte ki, hogy a szerbek és az albánok megbékélése lehetséges lesz, ez áll ugyanis Szerbia és Koszovó érdekében is.
Belgrád és Pristina között február óta nem volt semmilyen párbeszéd, Szerbiában ugyanis elnökválasztást, Koszovóban pedig előrehozott parlamenti választást tartottak.

Aleksandar Vucic és Hashim Thaci négyszemközti megbeszélést is folytatott Federica Mogherinivel, ezeken országaik európai integrációjának felgyorsításáról esett szó.
Koszovó 2008-ban kiáltotta ki elszakadását Szerbiától, Belgrád azonban azóta sem ismeri el egykori déli, többségében albánok lakta tartományának függetlenségét. Szerbia mellett Kína, Oroszország, valamint öt európai uniós állam – Spanyolország, Szlovákia, Görögország, Ciprus és Románia – szerint sem független ország Koszovó. A kis balkáni állam státusának rendezetlensége fennakadásokat okoz euroatlanti integrációjában. Brüsszel kijelentette, a szerb-koszovói viszonyok rendezése mindkét ország integrációjának folytatása szempontjából fontos.