Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Washington kételkedik Moszkva szavaiban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. március 22. 9:16

Washington szkeptikus azokkal a Moszkva által adott biztosítékokkal kapcsolatban, amelyek szerint az ukrán határon észlelt orosz csapatmozgások nem jelentenek többet egy hadgyakorlatnál – jelentette ki pénteken Susan Rice, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.

„Az oroszok kijelentették, hogy hadgyakorlatra készülnek. Természetesen, a múltbéli gyakorlatuk alapján, valamint a szavaik és a tetteik közötti különbség alapján ezt kétkedéssel fogadjuk" – mondta Rice. A nemzetbiztonsági tanácsadó szerint az amerikai kormány figyelemmel kíséri a fejleményeket az ukrán határ mentén, beleértve az orosz határszakaszt is.

A Fehér Ház pénteken azt is közölte, hogy Barack Obama amerikai elnök a jövő heti hágai nukleáris csúcs alkalmából találkozik majd Abe Sindzó japán kormányfővel és Pak Gun Hje dél-koreai elnökkel. Rice szerint a találkozó a Tokió és Szöul közötti viszony egy feszültebb időszaka után jön létre. Az ellentétek egyebek között a második világháborúig visszanyúló nézeteltérések miatt éleződtek ki.
Ben Rhodes helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó azt mondta, hogy hármas csúcstalálkozón az Egyesült Államok megerősíti kiállását Északkelet-Ázsia biztonsága és két legfontosabb térségbeli szövetségese mellett. Rice ugyanakkor bejelentette, Washington ejtette azt a tervet, hogy az elnök jövő pénteken Rijádban, az európai látogatását követően, a szaúdi király mellett a többi öbölmenti arab állam vezetőivel is találkozzon. Ennek oka, hogy az Öbölmenti Együttműködési Tanács tagállamai között megromlott a viszony, amiért Katar továbbra is támogatásban részesíti az Muzulmán Testvériséget. Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Bahrein emiatt március 5-én visszahívta dohai nagykövetét, mert megítélésük szerint az iszlamista mozgalom nem csak Egyiptom, de az ő stabilitásukat is veszélyezteti.

A három öböl-menti államot az is irritálja, hogy Bahrein radikális iszlamista csoportokat támogat Szíriában.
A törölt csúcstalálkozón az Egyesült Államok biztosítani kívánta volna az öbölmenti államokat az Iránnal szemben folytatott antinukleáris politikájáról, és a fórum alkalmat nyújthatott volna a részvevők számára ahhoz, hogy csökkentsék a Szíriával kapcsolatos nézetkülönbségeiket.