Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megépült Hitler álomvárosa

Szöveg: Múlt-kor |  2008. március 19. 9:48

Adolf Hitler a Germánia, a világ fővárosa nevet adta Berlinről szóló látomásának: ennek során márványból épült volna újra a náci főváros, és akár London, akár Párizs eltörpültek volna mellette. A tervek alapján készített méretarányos makettet most a berlini Holokauszt Emlékmű melletti pavilonban állították ki.

A terveket a világháború bukása után is olyan őrültnek és különlegesnek tartották, hogy azóta több könyv foglalkozott velük. A rekonstrukció egész mostanáig tabunak számított: pár nappal ezelőtt azonban a német gazdasági miniszter, Peer Steinbrück bemutatta Hitler városának méretarányos makettjét.

Karl Dettmaer, a területi levéltár egyik vezetője – amely az 1980-as években elsőként foglalkozott az álomváros terveivel – úgy nyilatkozott, hogy el akarták kerülni, hogy a kiállítás rossz emlékeket ébresszen.

A tárlat helye is ezt tükrözi: az ugyanis a berlini Holokauszt Emlékmű közelében álló pavilonba került.

Steinbrück szerint a Holokauszt Emlékmű közelsége arra is emlékeztet, hogy az új város azon zsidók szenvedése árán épült, akiket azért telepítettek ki, hogy lakóhelyük lerombolásával megépülhessen a Führer álma. Szerinte “ez volt az első lépés a gettósítás és a koncentrációs táborok felé".

A város közepén a dómszerű Nagycsarnok állt volna, amelyet Hitler főépítésze, Albert Speer tervezett, és közel 150 ezer ember befogadására lett volna alkalmas. Igencsak impozáns lett volna az az észak-déli sugárút, amely 120 méteres szélességével a világ legnagyobb hasonló építményévé válhatott volna: több tízezer már álló épület lerombolásával.

A tervezett út két nagy állomást kötött volna össze, és a párizsi diadalívnél kétszer nagyobb építmény alatt haladt volna el. A sugárút része lett volna a Königsplatz is, amely a világ legnagyobb tereként egymillió embert fogadott volna be a tervezett náci tömeggyűlések alkalmával.

Bár a terveket igen gondosan kidolgozták, a teljes Germánia a háború kirobbanása miatt sosem valósult meg. Annak egy része elkészült, így Speer vezényletével felépítették fel Hitler kancelláriáját, ahol csak a náci vezető egy 400 négyzetméteres irodából dolgozhatott volt.