Pearl Harbor : tömegsírból turisztikai célpont
Szöveg: Faragó Fanny | Fotó: internet |  2021. április 11. 13:32Egy békésnek látszó vasárnap reggelen Japán hatalmas légicsapást mért a csendes-óceáni amerikai flottára Pearl Harbornál: 1941. december 7-én közel kétezer-ötszáz amerikai katona vesztette életét és mintegy ezerkétszázan sebesültek meg a támadás során. Az amerikai történelem egyik legmeghatározóbb pillanatát idéző helyszín mára már az Oahu-sziget legnagyobb turisztikai látványossága.
Történelmi áttekintés
„Niitaka jama nobore!” (magyarul: mászd meg Niitaka-hegyét) – adta ki a parancsot 1941. december 7-én, röviddel éjfél után Jamamoto Iszoroku tengernagy. A már tizenegy napja kihajózó hat japán anyahajón négyszáznyolc vadászgép várta, hogy magasba emelkedhessen.
Az amerikai hadvezetés az egyre sokasodó figyelmeztető jelek ellenére sem rendelt el készültséget a támaszponton, ráadásul hétvégén lazult a fegyelem, közben pedig minden hajó visszatért a bázisra. A flotta főparancsnoka a támadás idején éppen golfozott, a radarképernyőn a bázis felé tartó azonosítatlan jeleket észlelő tiszt nem hitte el, hogy azok japán repülőgépek lehetnek. Bizonyos feltételezések szerint a már várt B-17-es köteléknek hitte az intő jeleket.
A gyanútlan és teljesen elővigyázatlan amerikaiak hatalmas árat fizettek: a merész és kockázatos tokiói terv sikerrel járt. A Csendes-óceán közepén fekvő Hawaii-szigeteken lévő katonai támaszpont fölé száznyolcvanhárom ellenséges gép száll, amelyet néhány perccel később újabb százhetvenegy vadászgép váltott fel. Pearl Harbor fölött elsötétült az ég.
Mire a füstfelhők eloszlottak az amerikai veszteség elkezdett kirajzolódni: közel kétezer-ötszáz amerikai katona vesztette életét és ezerháromszáz sérültet számoltak össze. Minden csatahajót támadás ért, kettő közülük elsüllyedt, közel háromszáz repülőgép semmisült meg. Míg a japánoknak jóval szerényebb volt a veszteségük: huszonkilenc repülő, négy tengeralattjáró és hatvannégy élet.
A Nagumo Csúicsi tengernagy vezette japán flotta végül nem indította el a támadás harmadik hullámát, így a kikötő infrastruktúrája és üzemanyag-tárolói épen maradtak.
A „Gyalázat napja” után Franklin D. Roosevelt elnök hadat üzent Japánnak, az Egyesült Államok belépése után megnyílt a második világháború új frontja a Csendes-óceánon. Az amerikaiak 1945. augusztus elején két atombombát dobtak le japán városokra, Hirosimára és Nagaszakira. Néhány nappal később Hirohito császár bejelentette, hogy leteszik a fegyvert.
Pearl Harbour napjainkban
A rajtaütés borús emlékeit ébren tartó, több helyszínből álló múzeum Hawaii egyik legnagyobb és legnépszerűbb turisztikai célpontja, évente több mint 1,5 millió látogatóval. Itt található az USS Arizona Memorial, a Missouri csatahajó, a USS Bowfin Submarine múzeum és park, valamint a Csendes-óceáni Repülési Múzeum-Pearl Harbor.
USS Arizona Memorial
Az USS Arizona Memorial látogatóközpont a Battleship USS Arizona elsüllyedt hajótestére épült fel.
A fehér, lebegő épület, körülbelül kétszáz méter hosszú. A látogatók itt ismerkedhetnek meg a légitámadás elborzasztó történetével, majd kegyeletüket is leróhatják az emlékmű végén elhelyezett márványtáblánál, melyre az ismert áldozatok nevét vésték fel.
USS Missouri csatahajó
Nem sokkal messzebb az USS Missouri csatahajót láthatjuk, amit 1944 elején bocsátottak először vízre, ez év nyarán állt hadrendbe is. A hajó nem véletlenül kapta a „Big Mo” és a „Mighty Mo” (Hatalmas Mo) becenevet: fegyverarzenálja, hatalmas méretei, technikai és teljesítmény adatai mai napig ámulatba ejtik az embert.
A csatahajó a Csendes-óceánon harcolt a japánok ellen, 1945 tavaszán pedig részt vett Okinava ágyúzásában is. A Lowa-osztály egyik hajóját a háború után kiképzési és egyéb célokra használták: eközben a hajó zátonyra futott, komoly sérülésekkel sikerült csak levontatni. A javítások nyoma ma is jól látható. 1984-ben építették át, ezt követően, a kilencvenes évek elején még az öbölháborúban is részt vett, majd kivonták a szolgálatból.
Érdekesség, hogy a fedélzetén írták alá a japán kapitulációs okmányt is, így nem csoda, hogy a hatalmas múzeum komplexum részét képezi a csatahajó is, amit 1998-ban vittek Pearl Harborba. Fedélzetén naponta két túra közül választhatnak a turisták: az egyik körúton a csatahajó történetét ismerhetik meg a látogatók, míg a másik turnusban beléphetnek a motortérbe, feltérképezhetik a hajó belsejét, megismerhetik működési rendszerét.
USS Bowfin Tengeralattjáró Múzeum és Park
Az USS Bowfin tengeralattjárót a második világháború alatt építették, helyreállítását egy magánszervezetnek és tagjainak köszönheti. A múzeum és park a csendes-óceáni flották hajóira emlékeztet nap, mint nap és azokra a matrózokra, katonákra, akik a háború alatt a hajótestekkel süllyedtek mélybe.
A Bowfin fedélzetén tárlatvezetők segítségével ismerhetik meg az érdeklődők a hajó szerkezetét, berendezéseit, míg a parancsnoki toronyból 360 fokos kilátás tárul a látogatók elé Pearl Harborról. Számos fénykép és más emlékmű illusztrálja a tengeralattjáró fedélzeti életét, a gyűjtemény részét képezi a második világháborús japán öngyilkos torpedó is, és különféle történelmi tengeralattjárók tornya.
Pearl Harbor Repülési Múzeum
A Csendes-óceáni Repülési Múzeum - Pearl Harbor 2006. december 7-én nyílt meg a nyilvánosság számára a támadás hatvanötödik évfordulóján. A kiállítás magába foglalja a korhű fotókat és tárgyakat, személyes történetek mesél el, míg a támadásról és a második világháborúról készített felvételekkel még közelebb hozza a látogatókat az amerikai történelem egyik legmeghatározóbb eseményéhez.
A busszal elérhető hangárokban bemutatják a háborúban alkalmazott repülőgépeket: a légi járművek között fellelhetünk olyat is, ami azóta is érintetlen állapotban van, míg találkozhatunk olyan kincsekkel is, amik őrzik magukon a fegyveres konfliktus soha be nem gyógyuló sebeit.