„Gyakran vált csatatérré a házunk kertje”
Szöveg: Balatoni Kitti | 2020. június 9. 13:41Balázs Tibor főtörzszászlós közel huszonhét éve kapta kézhez sorkatonai behívóparancsát, amely meghatározta későbbi pályafutását. Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár vezénylőzászlósa azt vallja: csak a nyugodt családi háttérrel rendelkező katona tud igazán jól teljesíteni.
Balázs Tibor apai dédapja harcolt a második világháborúban, és szerencsésen hazatért. „Gyerekként sokat hallgattam a történeteit, mert Dédi páncélvonaton szolgált géppuskásként. Talán az ő történetei alapozták meg – tudat alatt – a pályaválasztásom. Az biztos, hogy gyermekkoromban a házunk kertje gyakran vált csatatérré. Tisztán emlékszem azokra az általános iskolai ünnepségekre is, ahol fel kellett sorakoznunk, és a dobok hangjára bevonult az iskola zászlaja. Már akkor nagy érdeklődéssel figyeltem, hogyan szervezik és koreografálják meg mindezt" – emlékezett vissza a főtörzszászlós.
18 éves koráig mégsem gondolkodott katonai pályában. „1993 februárjában kézhez kapott sorkatonai behívóparancsom nagy változást hozott az életemben. Az MH 14. Thúry György Gépesített Lövészdandárhoz bevonulva ismertem meg a valós katonai életet. Társaimtól eltérően már az elején megragadott a szervezettség, az uniformizált élet és a haditechnika. Akkoriban a délszláv határ közelsége miatt folyamatos készenlét és rengeteg gyakorlás töltötte ki sorkatonai időnket. Teljesen magával ragadott ez a fajta élet, ezért még a szolgálatom letelte előtt jelentkeztem továbbszolgálói jogviszonyba. Már akkor lehetett tudni, hogy a haderőreform keretében a 14-es lövészeket is rövidesen felszámolják, ezért Budapesten vállaltam az első altiszti beosztásom az MH 32. Budapest Őrezrednél."
Altiszti pályája kezdetén nagy hatással voltak rá parancsnokai is. „Szolgálatom e szakaszában tanultam meg igazán csapatban gondolkodni. Az ott eltöltött évek nem csak alakiasságra tanítottak, de kiváló parancsnokaimtól megtanulhattam a vezetés, szervezés és tervezés lépéseit is. Abban az időben, mi, altisztek lehetőséget kaptunk a kisebb feladatok megszervezésére és végrehajtására. Akkoriban az altiszt még csak végrehajtó volt: a tiszt gondolkodott és döntött a legkisebb dolgokban is. Kiképzői ismereteimet az állandó alapkiképzések végrehajtásával fejlesztettem. Ez volt az a katonai tevékenység, ahol az altisztek a legtöbbet tanulhatták és tapasztalhatták az emberekkel való bánásmódról, a szakmáról, a szervezettség fontosságáról."
Az alegységek napi életének tervezését, az okmányrendszerek megismerését a zászlóalj hadműveleti beosztása tette számára lehetővé, majd megszerzett képességeit a parancsnoki zászlós iskola elvégzése után volt képes igazán hatékonyan alkalmazni. Később a század és a zászlóalj vezénylőzászlósi beosztásai biztosították számára, hogy megismerje az altiszti vezetővel szemben támasztott követelményeket. „Század-vezénylőzászlósi éveimre szívesen gondolok vissza. Fiatal, agilis főhadnagy századparancsnokommal és altiszttársaimmal közel száz sorkatonát vezettünk. Abban a beosztásba erős és közvetlen ráhatásom volt a kiképzésre, a katonák életére, mindennapjaira. Remélem, hogy ők is eredményes és katonaközpontú időszakra emlékeznek."