Tűz- és lóimádó rokonok a mai Selyemúton
Szöveg: Tamás Tibor | 2012. április 15. 8:05Január első szombatjától újra a Magyar Honvédség katonái, a Honvéd Palotaőrség tagjai adnak díszőrséget a Sándor-palotánál. A palotaőrség a Nemzeti Honvéd Díszegység része, amelyhez hasonló katonai alegységgel számos ország büszkélkedhet. Ezért, hogy jobban megismerjük hagyományaikat, bemutatunk néhány szomszédos, valamint különleges sajátossággal rendelkező díszelgőegységet. Következzék sorozatunk tizennegyedik része, amelyben a közép-ázsiai országok díszelgőegységeit mutatjuk be.
Az azeriek harcias hagyományai több ezer évre, az ázsiai lovaskultúrára nyúlnak vissza, akárcsak a türkméneké, továbbá a magyaroké is, akiket történeti leírások, genetika, régészet, néprajz, népzene, altajisztika, turkológia révén, vagy jeles közép-ázsiai történészek – így a nálunk nagykövetként is működött Haszanov – kutatásai nyomán testvérnépként tartanak számon.
Napjainkban nem elhanyagolható szempont: e két nép a régi Selyemút, illetve a mai Nagy Játszma, vagyis az olajút („trans pipeline") kapcsán kulcsfontosságú szerepet tölt be, és igen fontos partnernek tekint bennünket.
Az említett etnikai, történelmi szálak, párhuzamok hasonlóképpen vonatkoznak a türkménekre is, ám náluk a lovaskultúra olyan szintű maradt, hogy külön lóügyi minisztériumuk van. Külön érdekesség: közülük származik Osman Gazi, az oszmán birodalom és hadsereg megalapítója.
Korunk türkmén függetlenségére és haderejére minden évben október 27-én emlékeznek.
Ami az egyenruhákat illeti: elsőként az azeri, majd a türkmén hadsereg cserélte le a szovjet uniformist, ám 2001-ig a nemzeti jelképeket csupán a rendfokozatok, illetve a váll-lapok népies motívumokkal díszített selyemborítása fejezte ki. (Ez igaz a kazah és kirgiz egyenruhákra is.)
Ezután viszont új öltözetek, díszruhák készültek, amelyek szabásukban, szimbolikájukban az angolszász mintájú török hadsereg viseleteire emlékeztetnek. A női viseleten úgyszintén nyugati hatás mutatkozik meg.
A türkmén ruházat (talán mert az államtartozást Moszkva hadifelszereléssel egyenlítette ki a ‘90-es évek derekán) inkább a szovjet −és a 2008 óta létező orosz − fazonon alapul.
A díszelgőviseletek színe hullámzöld, illetve világosszürke, a zubbonyt zöld melldísz és három aranysújtás díszíti. Magyar hangzású a szürkészöld szín megnevezése: üröm. Ősi, nemzeti katonazenéjük – Kodály, Bartók kutatásainak bizonysága szerint is – hasonló a mi népzenénkhez.
(Folytatjuk!)