Új csapatérmet alapítottak a 32-esek szolgálatának elismerésére
Szöveg: Halmos B. Ágnes | Fotó: Füzes Judith |  2024. október 31. 9:09„Köszönöm az alakulat tagjainak, a 32-esek volt és jelenlegi parancsnokainak, hogy ezt a számot fényesen tartották és tartják ma is a Magyar Honvédség egén” – mondta köszöntőjében Vadászi Norbert ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár dandárparancsnok-helyettese az egykori 32-es gyalogezred alapítása alkalmából rendezett ünnepségen.
Mária Terézia 1741. október 30-án adott parancsot gróf Ghymesi Forgách Ignác alezredesnek Budapest Háziezredének megalakítására. Az alakulat 1769-ben kapta meg 32-es hadrendi számát.
Az ezred története során több háborúban is harcolt, egyebek között a napóleoni háborúkban és az 1848-49-es magyar szabadságharcban. Az 1867-es kiegyezést követően a 32. Gyalogezred az Osztrák-Magyar Monarchia haderejének része maradt, és az első világháborúban is részt vett. Az alakulat katonái harcoltak a keleti fronton Oroszország ellen, valamint az olasz fronton is – idézte fel a múltat megemlékezésében Hortobágyi Ferenc hadnagy, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Testőrezred Gyalogos Testőrség csoportparancsnoka.
„Az ezred fontos örökséget hagyott maga után, amely a monarchia hadtörténetében, valamint Magyarország és Ausztria közös történelmében is mélyen gyökerezik. Ehhez az örökséghez kell méltónak lennünk” – figyelmeztetett a csoportparancsnok.
A 32. Testőrezred katonái azok, akik „arcot adnak” a Magyar Honvédségnek. A civilek, a külföldiek egy-egy zászlófelvonáson, repülőtéri fogadáson vagy a Sándor Palota előtt díszőrségben látott 32-es katona alapján ítéli meg „A” magyar katonát, ahogy az angolt is a Buckingham Palota előtt álló őrség alapján.
„A 32. Testőrezred katonájának lenni nem csupán szolgálat, ez vitam et sanguinem, élet és vér. Egy olyan közösség tagja itt az ember, amely mindig ott áll önök mögött, legyen szó bármilyen nehézségről, és emlékezzenek, amikor ezekkel a nehézségekkel néznek szembe, nincsenek egyedül” – emelte ki Hortobágyi Ferenc hadnagy.
A 32. Testőrezred vagy jogelőd szervezetei állományában az alegység érdekében kiemelkedő és támogató teljesítményt nyújtó személyeket az ezred ezentúl egy most alapított, sorszámozott emlékéremmel ismeri el. Az elismerést a 32. Testőrezred részlegvezetői, alegységparancsnokai, valamint vezénylőzászlósai, rangidős altisztjei által javasolt, a követelményeknek megfelelő személy kaphatja meg. Birtokosától továbbra is példamutató magatartást követelnek meg, ennek hiányában az elismerést az adományozó akár vissza is vonhatja. Az elismertek személyéről pedig az ezred nyilvántartást, úgynevezett „nagykönyvet” vezet.
Zsolnai Tamás ezredes, a 32. Testőrezred parancsnoka, az elismerés alapítója elmondta, hogy bár volt idő, amikor az alakulatot máshogy nevezték, az elődök hosszú sora mindvégig megőrizte a „32-es bakák” szellemiségét, ahogy teszik ezt most is a testőrezredben. „A 32-es név és az általa képviselt értékrend most is létezik, és nagyon remélem, hogy több száz évig létezni fog” – hangsúlyozta Zsolnai ezredes.
Az első huszonöt sorszámozott csapatérmet a jelenlegi és a jogelőd alakulatok parancsnokai, a 32-esek Baráti Körének tagjai, illetve az alakulat több katonája kapta meg. Ők Zsolnai Tamás ezredestől, illetve Vadászi Norbert ezredestől, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár dandárparancsnok-helyettesétől vehették át a coint.
Az ünnepség a Mária Terézia-laktanyában lévő 32-es emlékműnél folytatódott, ahol a MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár, a 32. Testőrezred, illetve a 32-esek Baráti Köre helyezett el koszorút, valamint a dandár alakulatai gyújtottak gyertyát az elhunyt bajtársak emlékére. A nap során a budapesti 32-esek terén ugyancsak koszorúkat helyeztek el a legendás alakulatra emlékezők.
32-esek napja