Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2023. július

2023. július 14. 8:38

A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.

NAGYVILÁG

Világok harca

Kelet és Nyugat vadászpilótái mérhették össze képességeiket a hetedik alkalommal megrendezett Anatolian Eagle (Anatóliai Sas) elnevezésű gyakorlaton. A házigazda Törökország kijelölt légterében, illetve a Földközi-tenger közeli térsége felett végrehajtott erőpróba kiváló lehetőséget nyújtott a résztvevők számára a valós körülményeket szimuláló légiharc-kiképzéshez.

SEREGSZEMLE

Félelmetes ütőerő

Éleslövészeten bizonyították képességeiket a honvédség PzH 2000-es önjáró tüzérségi eszközei, illetve azok kezelőszemélyzetei a Bakonyban. Bár a típus viszonylag újnak számít a magyar haderő arzenáljában, s az alkalmazásához kapcsolódó különböző eljárásrendeket még javában gyakorolják a katonák, de már most kijelenthető, hogy a hozzáértő kezekben jelentős ütőerőt képvisel ez a korszerű haditechnikai eszköz.

Víz alatti összhang

Magyar–szlovák közös búvárkiképzésre került sor az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred szervezésében. Az ötnapos felkészítés során a két ország katonái megismerték a másik fél által használt felszereléseket, az alkalmazott eljárásokat, és együtt hajtottak végre különböző merülési feladatokat.

Osztályváltás

Haladó tűzszerész-tanfolyamon vettek részt az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred katonái, akik a kurzus sikeres teljesítésével szintet léptek: segédtűzszerészből másodosztályú tűzszerésszé váltak.

FÓKUSZBAN A TÖRÖK HÓDOLTSÁG KORA

Európa védelmében

305 éve, 1718. július 21-én született meg a pozsareváci béke, melynek eredményeként az Oszmán Birodalom végleg kiszorult a középkori Magyar Királyság területéről. Addig azonban hazánk egy több évszázados küzdelem részese volt. A török hódítókkal folytatott harc során sikerek és kudarcok egyaránt jutottak számunkra: Fókuszban rovatunk ezek közül ismertet néhányat, kezdésként rögtön a történelmünk legdicsőségesebb epizódjai között számontartott nándorfehérvári diadalt. A Hunyadi János, Kapisztrán János és Szilágyi Mihály által vezetett keresztény sereg 1456. július 22-én aratott győzelme nyomán közel hét évtizedre megtorpant a szultáni hadak európai terjeszkedése.

Egy korszak vége

A több évszázados török–magyar háborúskodás első szakasza 1526 augusztusában, a mohácsi síkon ért véget – hazánk szempontjából tragikus módon. A csatában életét vesztette II. Lajos király, illetve az ország nemességének színe-java, velük együtt pedig elbukott a középkori Magyar Királyság is.

Majdnem győztek

Bár az Oszmán Birodalom ellen vívott 15 éves háború (1591–1606) menetére nem volt döntő hatással, a Mezőkeresztesnél 1596. október 26-án lezajlott csata mégis egyfajta jelképpé vált. Az utókor által az összecsapással kapcsolatban emlegetett szimbolikus jelentések szerint ugyanis nem egyszerűen két hadsereg, hanem két kultúra, két világ, a Kelet és a Nyugat vívott egymással.

Visszavívták

1686. szeptember 2-án hatalmas fegyvertényt hajtott végre a Lotaringiai Károly herceg vezette többnemzeti keresztény sereg, a Szent Liga, amely két és fél hónapig tartó ostrom után visszafoglalta az akkor már közel másfél évszázada török kézen lévő Buda várát.

A ködbe veszett csata

Nándorfehérvár, a határvidéket óvó végvárrendszer e fontos bástyája több nagy összecsapás helyszíne volt a törökökkel vívott évszázados küzdelem során. Hunyadi János 1456-os diadala nem szorul különösebb méltatásra, az viszont talán kevésbé köztudott, hogy 261 esztendővel később, 1717. augusztus 16-án, az osztrák–török háború (1716–1718) keretében, hasonló jelentőségű csatát vívtak az erődítmény falainál a Habsburg és az Oszmán Birodalom erői.

A kontinens urai

1683-ban Kara Musztafa még egy, az önbizalmát újra visszanyerő világhatalom seregét vezette Bécs ellen. Az új évszázadba érkezve azonban a Porta óriási presztízsveszteséget könyvelhetett el, míg a Habsburg Birodalom Európa legtekintélyesebb hatalmává vált, amely sikerrel harcolt keleten az oszmánok, nyugaton pedig a franciák ellen.

HÁTORSZÁG

Közérdekű

Hasábjainkon közöljük az elhunytak névjegyzékét, melyet a 2023. május 25. és június 23. között beérkezett adatok alapján állított össze a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége. Közzétesszük továbbá a HM Zrínyi Nonprofit Kft. 2022-es pénzügyi beszámolójának kivonatát, s hírt adunk arról, hogy a második világháború idejéből származó robbanóeszközök kerültek elő a Zala vármegyei Sárhidán.