Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2024. január

2024. január 12. 11:30

A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.

SEREGSZEMLE

Irány a Balkán!

Az elmúlt év decemberében zárógyakorlaton adott számot felkészültségéről a koszovói KFOR-misszióba készülő állomány a hódmezővásárhelyi Zrínyi Miklós laktanyában.

FÓKUSZBAN A HARCKOCSIK

Csúcsragadozók

2023 decemberében megérkeztek a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz a Leopard 2A7HU típusú nehéz harckocsik első példányai. A korszerű haditechnikai eszközből hazánk összesen 44 darabot vásárolt, és a teljes flottát – amely magában foglal öt Wisent 2 műszaki mentő járművet, illetve három Leguan 2 hídvetőt is – 2028-ra kapja meg a Magyar Honvédség.

Aratás másként

A géppuska, a szögesdrót és a tüzérség, vagyis a védelem hatékony eszközei alig pár hónappal az első világháború kitörése után a lövészárkokba kényszerítették a szemben álló feleket. Kellett tehát egy új fegyver, amely visszahozza a mozgó hadviselést. A britek a lánctalpas mezőgazdasági haszonjárművek hadi alkalmazásában látták a megoldást.

Végtelen variáció

Az M4 Sherman harckocsi a második világháború összes hadszínterén megfordulva a szövetségesek egyik legkiemelkedőbb, legsokoldalúbb fegyverévé vált, bár a típusnak számos hiányossága akadt, egyebek között a vékony páncélzat, a gyenge ágyú és a túlságosan magas építésű test. Az Egyesült Államok hadereje a koreai háború (1950–1953) után nyugdíjazta, de máshol egészen az ezredfordulóig rendszerben maradtak az akkor már ötvenévesnél is idősebb Sherman-ek, ami világosan mutatja a harcjármű megbízhatóságát.

Szovjet örökség

A szovjet Uralvagonzavod mérnökei által tervezett, 1973-tól gyártott T–72-es közepes harckocsi az egykori szocialista országok hadseregeinél még a vasfüggöny leomlása utáni évtizedekben is a páncélos fegyvernem alapvető haditechnikai eszköze volt – nem véletlenül. A típustól függően 780–840 lóerős dízelmotorral hajtott 40–45 tonnás jármű mozgékonysága, terepjáró képessége a kategóriájában kiválónak számít.

Suttogó Halál

A hidegháború lezárultával kezdett terjedni az a nézet, miszerint a harckocsik ideje lejárt. Sokan csak a rendkívül drága haditechnikai eszközt látták ezekben a lánctalpas monstrumokban, melyeket akár egy olcsó páncéltörő fegyverrel is meg lehet semmisíteni. Létjogosultságuk azonban igazolást nyert az elmúlt évtizedek konfliktusai során. Remek példa erre az 1991-es Sivatagi Vihar hadművelet, ahol az amerikai M1 Abrams típusú nehéz harckocsik is fontos szerephez jutottak a Kuvaitot megszálló iraki erők elleni küzdelemben.

HÁTORSZÁG

A múlt nyomában

Az élet számtalan esetben produkál olyan adomákat, amelyek mintha a legnagyobb írók fantáziájának szüleményei volnának. Csakhogy ezek a történetek igazak, a főszereplői pedig gyakran egyszerű hétköznapi emberek, miként ezúttal is. Ismerjék meg két tizedes – nagypapa és unokája – nem mindennapi történetét.

Közérdekű

Hasábjainkon közöljük az elhunytak névjegyzékét, melyet a 2023. november 23. és december 15. között beérkezett adatok alapján állított össze a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége. Hírt adunk továbbá arról, hogy a Bálna Honvédelmi Központban mutatta be új, a „Páncélosok a sivatagban – Páncélos hadviselés Észak-Afrikában 1940–1943” című könyvét dr. Számvéber Norbert alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) Hadtörténelmi Levéltár és Térképtárának igazgatója.