Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2024. július

2024. július 15. 12:52

A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.

SEREGSZEMLE

Távolságtartás

Szinte már közhely, de ettől még igaz a mondás, miszerint a tűzszerész legjobb barátja a távolság, vagyis minél messzebbről hatástalanítható egy-egy robbanóeszköz, a feladatot végző szakember annál nagyobb biztonságban van. E tekintetben nyújthatnak nagy segítséget azok a távirányítású vizesvágó berendezések, amelyek tesztelése jelenleg is zajlik az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezrednél. Az eszközökről szerzett tapasztalatokat Csorba Zoltán törzsőrmester, az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred tűzszerész járőrparancsnoka – egyben a berendezés kezelőinek oktatója – osztotta meg velünk.

Képességbővítés

Végéhez érkezett az Egységes Gyalogostiszti Felkészítés. A tizenkét hetes kurzus keretében a résztvevők megismerték a gyalogos lövészraj és -szakasz harctevékenységének tervezésével, szervezésével és vezetésével kapcsolatos feladatokat, majd a megszerzett elméleti tudást a gyakorlatban is alkalmazták.

Fekete folyó

Debreceni, tatai és hódmezővásárhelyi felderítőkatonák számára tartottak közös felkészítést Szentes térségében, a Kurca-csatornán és a Tiszán. A Fekete Folyó 2024 elnevezésű kiképzési rendezvény során különböző szükségeszközöket felhasználva keltek át a vízen, illetve csónakok segítségével is gyakorolták a partraszállást a résztvevők.

Nyomkeresők

Nagy erejű robbanás rázta meg a honvédség csobánkai gyakorlóterét – egy személygépkocsi repült a levegőbe. A szakemberek gyorsan a helyszínre érkeztek, biztosították a területet és megkezdték a bűnjelek begyűjtését, azonosítását. Ez a fiktív incidens volt a kiindulópontja a Harctéri Helyszínelő Tanfolyam zárógyakorlatának.

Zárt térben

Különleges helyszínen, a kőbányai pincerendszer kijelölt részein, 17–18 méter mélységű, 11–13 Celsius-fokos vízben gyakoroltak a debreceni felderítőbúvárok.

FÓKUSZBAN A TERÜLETVÉDELMI TARTALÉKOS RENDSZER

Szeretem, megvédem!

Az ország területén működő hét területvédelmi ezredbe várja a haza szolgálatát önként vállaló állampolgárok jelentkezését a Magyar Honvédség. A „Szeretem, megvédem!” mottóval indított toborzókampány célcsoportja a 18–55 év közötti korosztály.

Hétvégi harcosok

A tartalékos szolgálatra jelentkezők alapkiképzése modulrendszerben zajlik, a katonák hétvégénként sajátítják el a hivatás gyakorlásához szükséges tudnivalókat. A felkészítés egyik helyszíne az MH vitéz Reviczky László 1. Területvédelmi Ezred gödöllői laktanyája, ahol a jelentkezők június végén egyebek mellett vegyivédelmi kiképzésen, alaki foglalkozáson és airsoft-lövészeten vettek részt, emellett pedig térkép- és tereptan ismeretekkel is gazdagodtak.

Tűzbe mentek

Az egységes alapkiképzés részeként az MH Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezred és az MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred mintegy kilencven újonca az ócsai kiképzőbázison tartott foglalkozás során egyebek mellett a tűzakadálypályán, illetve a gázsátorban is megmérette magát.

HÁTORSZÁG

Ketten egy ellen

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc csúcspontját jelentő siker, vagyis Buda visszavívása után Görgei Artúr tábornok nem akarta vesztegetni az időt, s szinte azonnal megindította katonáit északnyugat felé. A célja az volt, hogy kiiktatja a küzdelemből az orosz főerők beérkezéséig a szövetségese nélkül sebezhetőnek vélt osztrák császári hadsereget.

Legendából valóság

Az MH Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnál tartotta magát egy legenda, miszerint az alakulat Budaörsi úti laktanyájának területén állt valaha egy emlékmű. A rejtélyre végül az újságírói kutatómunka, két hadtörténész közösen jegyzett könyve és egy szerencse folytán előkerült hadtörténelmi levéltári iratanyag derített fényt. Tíz évvel ezelőtt aztán egy dandárparancsnoki döntés nyomán az eredeti alkotáshoz képest feleakkora méretben, de ugyanott, az egykori őr- és börtönépület, a mai parancsnoki épület előtt állíttatták fel a mementót. Összeállításunkban e ceremónia pillanatait idézzük fel, egyúttal számba vesszük az „ős” emlékmű 1938. június 26-án megtartott avatásáig vezető út fontosabb állomásait, s korabeli írások segítségével némi háttérképpel is szolgálunk az olvasóinknak.

Közérdekű

Hasábjainkon közöljük az elhunytak névjegyzékét, melyet a 2024. május 27. és június 24. között beérkezett adatok alapján állított össze a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége. Hírt adunk továbbá arról, hogy mementót avattak a Hortobágyi Nemzeti Park területén az ott elvégzett tűzszerész feladatokban részt vett katonák tiszteletére, valamint a 2016-ban hősi halált halt tűzszerész szakemberek emlékére.

A folyóirat digitális változata megvásárolható a Zrínyi Kiadó webáruházában. Bővebb információkért kattints ide