Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2014. június

2014. június 13. 11:22

A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.

TRADÍCIÓ
Ludovika Fesztivál

1595973667

A szokásoknak megfelelően ezúttal is az Orczy-park adott otthont az idén immár ötödik alkalommal megrendezett Ludovika Fesztiválnak, amely egyfelől magában foglalta a bajtársi összetartozás szellemét erősítő száznapos ünnepséget, másfelől újabb lehetőséget kínált a civil–katonai kapcsolatok erősítésére.
NAGYVILÁG
Vékony jégen
Noha az elmúlt hónapokban elsősorban Ukrajnára irányult a világ figyelme, az ottani orosz lépések valójában azért is aggasztják a nagyhatalmakat, illetve még inkább a gyengébb, kis érdekérvényesítő képességgel rendelkező államokat, mert attól tartanak: Vlagyimir Putyin nem áll meg a Krímnél, illetve Kelet-Ukrajnánál. Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő szerint ugyanakkor ezek az aggodalmak nem feltétlenül indokoltak például a balti államok vagy a Dnyeszter menti régió esetében.
Radar
Nemzetközi katona- és biztonságpolitikai összeállításukban egyebek mellett az amerikai védelmi tárca tengeralattjáró-beszerzéséről, illetve az iraki haderő Apache helikoptereinek szíriai akciójáról is olvashatnak.
Missziós hírek
A missziók elmúlt hónapjának eseményeit összefoglaló rovatunkban hírt adunk – többek között – Böröndi Gábor dandártábornok afganisztáni látogatásáról, az MH Műveleti Tanácsadó Csoport technikai eszközparkjának bővüléséről, illetve arról, hogy a magyar nemzeti katonai képviselő helyettese, Csombók János ezredes magas rangú német kitüntetésben részesült a NATO Szövetséges Erők Európai Főparancsnokságán.
SEREGSZEMLE
Francia kapcsolat
Sajátos körforgás figyelhető meg Horváth Gábor dandártábornok, az MH 25. Klapka György Lövészdandár idén márciusban kinevezett parancsnoka katonai karrierjében. Szolgált csapatnál, majd a katonai oktatásban, nemzetközi környezetben. Aztán megint sorrendben: csapat, oktatás, külföld. Most viszont a tábornok úgy érzi: hazaérkezett a tatai dandárhoz, amely igen komoly hazai és nemzetközi feladatok előtt áll.
Májusban történt
Az MH Pápa Bázisrepülőtéren települt Nehéz Légi Szállító Ezred Baltikumban végrehajtott feladatairól, a kecskeméti katonák lőgyakorlatáról és lőbajnokságáról, illetve a honvédelem napja alkalmából a budai várban tartott megemlékezésről is olvashatnak a haderő elmúlt hónapjának kiképzési és protokollhírei között.
Hegyi vezető felderítő
Elég szokatlan és kissé nehéz vállalkozás úgy bemutatni valakit, hogy a teljes nevét nem lehet leírni, s az arcát sem mutathatjuk meg. De van olyan eset, amikor egy kivételes pályafutás megérdemli a kompromisszumot. Ilyen pályafutás K. Krisztián zászlósé, az MH 5/24. Bornemissza Gergely Felderítő-zászlóalj felderítőszázadának vezénylőzászlósáé is, aki az Amerikai Egyesült Államokban sikeresen elvégezte a tengerészgyalogság hegyi vezető tanfolyamát.
Tűztámogatók
2016. január elsejéig kell kialakítani a Magyar Honvédség közvetlen légi támogatási képességét. A feladat az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis hajózóit és repülőgépeit érinti leginkább.
Tábori posta
2014. április elsejével, a korábbi MH Vezetési és Doktrinális Központ, illetve a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnökség jogutódjaként megalakult az MH Kiképzési és Doktrinális Központ. A nemzetközi mintákra létrehozott szervezet vezetőjével, Szpisják József dandártábornokkal beszélgettünk.
Az áttörés 50 napja
Óriási sátortábor Újmajorban, majdnem háromszáz különböző technikai eszköz és 1500 katona, tizenhét katonai szervezet, CREVAL-ellenőrzés, és rengeteg kisebb-nagyobb gyakorlat: dióhéjban így lehetne összegezni a Magyar Honvédség idei legnagyobb szabású, 50 napon át tartó, Tavaszi Áttörés 2014 elnevezésű gyakorlatsorozatát.

HÁTORSZÁG
Kétesélyes győzelem
Higgye el Lang, a partraszállás első huszonnégy órája döntő lesz… Németország sorsa akkor dől el… a szövetségeseknek is, a németeknek is az lesz a leghosszabb nap – mondta 1944. április 22-én Erwin Rommel tábornagy segédtisztjének, az Atlanti Fal erődítményeit ellenőrző szemleútján. A Sivatagi Róka, bár nem sejtette sem az időpontot, sem a helyszínt, a jövőbe látott. A 46 nap múlva felvirradó hajnal sok áldozat árán, de meghozta a sorsdöntő változásokat.
Hála Istennek, még élek…
Don-kanyar. Mint valami sötét kapszula, rengeteg mindent sűrít össze és foglal magában ez a két szó. Háborút, kilátástalan küzdelmet, hősies magyar helytállást, fagyot és halált. Számtalanszor hallott, valamint még soha el nem mesélt történeteket, amelyek hetven év múltán is olyan élénken lobognak, mint a januári emléktűz a pákozd-mészeghegyi Doni Emlékkápolna előtt. Ilyen el nem mesélt história a 217/30-as iktatószámú, Herendre érkezett tábori képeslapok rejtette történet is, Scháner József honvéd írnokról, aki sok bajtársával egyetemben valahol a Don-kanyarban nyugszik.
Európa fegyverben
A 20. század elejére nyilvánvalóvá váltak az európai hatalmak közötti érdekellentétek a gyarmatosítás, illetve a Balkán-félszigeten keletkezett hatalmi űr betöltésének kérdésében. A törésvonalak mentén két nagy katonai tömb alakult ki, s ezek tagjai eltérő módon képzelték el a világ újrafelosztását. A háború kitörése csak idő kérdése volt.
Csillagtúra
A levegőből tisztelegtek a második világháborúban hősi halált halt magyar vadászpilóták emléke előtt a repülés szerelmesei. Ez az egyetlen ilyen rendezvény Magyarországon: az idei Puma–Dongó Emlék Csillagtúra útvonalát harminc gép teljesítette.
Military fesztivál
Nomád törzsek nyilai, első és második világháborús fegyverek, egyenruhák kavalkádja, a „Czinege-korszak" katonai járművei, MiG–29-es szimulátor: óriási érdeklődés kísérte az első Harcászati és Military Fesztivált.
A lőterek paradicsoma
A sportlövészet mindig is szorosan kapcsolódott a katonasághoz. Ennek remek példája az amerikai Fort Benning, ahol a Nemzetközi Sportlövő Szövetség (ISSF) világkupáján Sidi Péter sportlövő olimpikonunk is versenyzett idén tavasszal.
Egy legendás fegyvercsalád
A haditechnikai eszközök iránt érdeklődők számára ismerősen cseng a Király-géppisztoly neve. De vajon miért válhatott legendássá ez a fegyver, minek köszönheti nimbuszát, jogos-e a konstrukciót övező elismerés? Kutatómunkájuk során mindenekelőtt ezekre a kérdésekre keresték a választ a Zrínyi Kiadó gondozásában megjelent A Király géppisztoly című kötet szerzői, Eötvös Péter, Hatala András és Soós Péter.
Közérdekű
Összeállításunkban hírt adunk az 56. lourdes-i katonai zarándoklatról, közöljük a honvédelem napja alkalmából miniszteri és vezérkari főnöki elismerésben részesültek névsorát, továbbá a 2014. április 22. és május 23. között elhunyt nyugállományú katonák, közalkalmazottak neveit.
Két csata emlékhelye
Az 1867. évi kiegyezés eredményeként lehetővé vált az 1848/49-es forradalom és szabadságharc során elesett honvédek emlékének ápolása is. Mivel akkoriban Vácnál két csatát is vívtak, nem meglepő, hogy a város lakossága az elsők között fogott gyűjtésbe egy méltó emlékmű felállítása érdekében. Még a száműzetésben élő Kossuth Lajos is bekapcsolódott az adakozásba: 100 forintot küldött Turinból.