Magyar Honvéd 2015. december
2015. december 12. 9:18A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.
Életmentők
A Földközi-tenger középső részén 2015 elejétől jelentősen megnőtt a túlnyomórészt líbiai kikötőkből induló illegális migráció. Az ennek hatására bekövetkező, emberéletek ezreit követelő sorozatos tragédiákra adott válaszként, az Európai Tanács április 23-án döntést hozott az Európai Unió rendelkezésére álló erők mozgósításáról, az erőfeszítések összehangolásáról.
Radar
Nemzetközi katona- és biztonságpolitikai összeállításukban egyebek mellett az amerikai légierő modernizált Boeing E–3G Sentry Block 40/45 radarfelderítő és légtérellenőrző repülőgépének első éles bevetéséről, a marokkói védelmi minisztérium tervezett haditechnikai beszerzéséről, illetve az Airbus Helicopters Romániában épülő gyáráról is olvashatnak.
Missziós hírek
A missziók elmúlt hónapjának eseményeit összefoglalva hírt adunk – többek között – a Bosznia-Hercegovinában életüket vesztett békefenntartók emlékére tartott rendezvényről, a Szomáliában logisztikai beosztásokban szolgáló magyar katonák munkájáról, illetve arról, hogy Afganisztánban a magyar különleges műveletiek alkotta csapat nyerte a Marmal táborban települt erők számára kiírt lövészversenyt.
SEREGSZEMLE
Érett korban
Megtisztelő feladat egy ezredet vezetni, de állítólag nem sok olyan pillanat akad egy évben, amikor kifejezetten jó parancsnoknak lenni. 2015-re visszatekintve azonban, az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezredet irányító Kovács Ferenc ezredes szerint megadattak ilyen alkalmak is. És nem csak azért, mert az alakulat idén ünnepelte megalapításának 65. évfordulóját.
Novemberben történt
Az MH Összhaderőnemi parancsnokság parancsnokának litvániai látogatásáról, a szolnoki könnyű vegyes zászlóalj ejtőernyős kiképzéséről, illetve az MH Altiszti Akadémia tíz éve létrehozott zenekarának öt előadásból álló koncertsorozatáról is olvashatnak a haderő elmúlt hónapjának kiképzési és protokollhírei között.
A missziók éve
A lassan mögöttünk álló esztendő sok változást hozott a Magyar Honvédség külföldi szerepvállalásaiban. Voltak missziók, amelyek befejezték tevékenységüket, helyettük azonban jöttek újak. Feladat mindig volt, van és lesz: Magyarország, a honvédség mindenkor teljesíti nemzetközi kötelezettségeit.
Önkéntes család
Együtt jelentkezett önkéntes műveleti tartalékos szolgálatra feleségével és fiával Dobos István. A Nyársapáton élő család középiskolás ikerlányai pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen szeretnének tovább tanulni. Két év múlva katonai alapismeretekből is érettségiznek, azt viszont még nem döntötték el, hogy a rendőri, illetve a katonatiszti pálya közül melyiket választják majd.
Elsők és utolsók
Azt gondolhatnánk, bizonyos tekintetben könnyű a logisztikával foglalkozó alakulat évét értékelni, hiszen nagyon erős túlzással egy mondatban leírható, hogy a 2015. esztendő ugyanolyan volt, mint az elmúlt húsz. Gavlik Péter ezredes, az MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred parancsnoka persze nem véletlenül mondta éppen a húszas számot: december elsején ugyanis fennállásuknak ezt a kerek évfordulóját ünnepelték a kaposváriak.
Elfogás élőben
Különleges programmal lepték meg a nemzetközi sajtó képviselőit a litvániai Siauliai légibázisán. A baltikumi légtérrendészeti szolgálat (Baltic Air Policing) 39. váltásának otthont adó repülőtéren légi fotózást szerveztek. Az újságírócsoport tagjainak egy C–27J Spartan szállító repülőgép fedélzetén nyílt lehetőségük a magyar JAS–39 Gripenek és a német Eurofighter Typhoonok közös elfogási gyakorlatának megörökítésére.
HADITECHNIKA
Látványos belépő
Az orosz haditengerészet 2015. október hetedikén nem kevesebb, mint huszonhat 3M–14T Kalibr cirkálórakétát indított legalább tizenegy célpont ellen. Először használták ezt a fegyverrendszert „éles" bevetésen. A támadást a Kaszpi-tengeren állomásozó hajóegységek hajtották végre, közel 1500 kilométeres távolságból csapást mérve a kijelölt célpontokra.
HÁTORSZÁG
Ház a pusztában
Teljes felújításon esett át a Kiskunmajsa–Marispusztán álló, Pongrátz Gergelyről elnevezett ’56-os Emlékmúzeum. Az épület és környezete renoválása mellett a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársai korszerű, tematikus kiállítást rendeztek be a négy kiállítóteremben.
Szellemi muníció
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum márványtermében mutatták be az intézmény és a HM Zrínyi Nonprofit Kft. „dobozkönyv" sorozatának második darabját, a Hadikrónika című dokumentumgyűjteményt. A kiadványt méltató honvédelmi miniszter és a pohárköszöntőt mondó vezérkari főnök szavaiból kiderült, mindketten hasznosnak és a haza fegyveres szolgálatát vállalók részére szükségesnek is tartják a múlt „élő múzeumként" történő megismertetését az olvasókkal.
Háborús karácsony
Ha a Budapest ostromáról készült fotókat vagy filmbejátszásokat nézzük, legfeljebb halvány képet alkothatunk 1944 karácsonyáról a körülzárt városban. A Hadikrónika néhány reprint dokumentumát elolvasva talán jobban megértjük, hogyan élhettek a főváros lakói az ostromgyűrűben.
Örökzöld kékek
Nagyon erős a zenekarban a kohézió. Könnyű karmesternek lenni, mert mindenki tudja, mi a dolga – mondja Katona János alezredes, a megalakulásának 30. évfordulóját idén ünneplő MH Légierő Zenekar Veszprém karmestere. A magyar katonazenét, valamint jazzt és egyházzenét is játszó együttest 1985-ben alapították.
Tengeri ragadozókBár a háborúzó felek eleinte a felderítésben, a partvédelemben és az ellenséges hadihajók elleni harcban szántak szerepet a tengeralattjáróknak, Németország egyre gyakrabban alkalmazta azokat kereskedelmi egységekkel szemben. A hadviselésnek ezzel a módjával ugyanakkor 1915-ben nem sikerült megrendíteni Nagy-Britanniát, ellenben az akciók kivívták a semleges nemzetek, mindenekelőtt az Egyesült Államok rosszallását.
Amit látnod kell!
A második világháború befejezésének 70. évfordulójához kapcsolódó sorozatunkban – a konfliktust megörökítő több mint ezer mozi-, illetve tévéfilm közül – 70 olyan alkotást ajánlunk olvasóink figyelmébe, amit látni kell, hogy teljes legyen az emlékezés. Összeállításunk utolsó részében a háborút a humor, az irónia oldaláról megközelítő öt film került terítékre.
Három generáció
Száz évvel ezelőtt született vitéz Szentgyörgyi Dezső, a kecskeméti légibázis névadója, aki 29 igazolt légi győzelmével a legeredményesebb magyar vadászpilóta, és mind a szovjet, mind az angolszász ászok méltó ellenfélként tekintettek rá. Fia és unokája nemcsak nevét viseli, de ők is mindketten pilóták lettek, és egy hihetetlen életútról meséltek magazinunknak.
Közérdekű
Összeállításunkban közöljük a 2015. október 26. és november 20. között elhunyt nyugállományú katonák, közalkalmazottak neveit. Az MH Egészségügyi Központ sajtóközleményéből pedig az intézmény EU-támogatásból megvalósult beszerzéseiről tájékozódhatnak.