A Ludovika mindig egyet jelentett a minőséggel
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2014. június 24. 17:27„A Ludovika főépületének megnyitása és újbóli használatba vétele a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által azt jelentette, hogy a magyar kormány elkötelezett a minőség iránt” – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter június 24-én, kedden a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika főépülete történelmi emlékhellyé nyilvánításának és az azt jelképező emlékoszlop felavatásának ünnepségén.
Videó
A tárcavezető elmondta: a kormány mindent megtesz, hogy a jövőben is a minőség legyen a közszolgálat legfőbb ismérve. Márpedig a Ludovika mindig egyet jelentett a minőséggel: nemcsak a legfrissebb katonai szaktudást tanították itt rendkívül magas színvonalon, hanem a ludovikás tiszt fogalma − mindenekelőtt − emberi minőséget jelentett. Sokoldalúan képzett, testileg, lelkileg, szellemileg felkészített embert, aki elkötelezett a haza, a nemzet szolgálata iránt. Ez az a példa, amit ma is minden honvédtisztnek és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem minden hallgatójának követnie kell. Az állam és a honvédség megújításának időszakában vissza kell térni ahhoz a szellemhez és erkölcshöz, ami ezt az intézményt megalapítása óta jellemezte.
Hende Csaba hozzátette: nem a múltat akarják újraélni, nem a régi kor „árnya" felé akarnak visszamerengeni, hanem az a cél, hogy azok a fiatalok, akik innen végzősként az ország szolgálatába szegődnek, valóban képesek legyenek nagy ívű pályát befutni és megnyerni a jövőt a nemzet, a közjó számára. Szólt arról is, hogy köztudott: a Ludovika a magyar honvédtisztek alma matere volt. „Azoké, akik a nemzet védelmében járták a 19. és a 20. század csatatereit. Hűek voltak a zászlóhoz, a magyar szabadság ügyéhez, a mindenkori magyar alkotmány betűjéhez és szelleméhez" – fűzte hozzá.
Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora ünnepi beszédében azt mondta: a valamikori Ludovika Akadémia épülete a magyar állam újjászervezését és az államban való gondolkodás újjászületését jelképezi. „Akadémiák nem jönnek létre betonból, malterból és téglákból. Egy egyetemet az a szellemiség kell, hogy megteremtsen és fenntartson, amely mögött magasztosnak hangzó és valóban magasztos eszmék és nézetek húzódnak meg" – mondta a rektor. Ezért az egyetem nemcsak az épület felújításával, hanem azoknak az értékeknek a megújításával is, amelyek egykor a Ludovika Akadémiát jelentették, szolgálni kívánja a hazát – hangsúlyozta Patyi András.
Kocsis Máté, a VIII. kerület polgármestere az ünnepségen azt mondta, hogy a városrész és az akadémia története összeforrt. Emlékeztetett, hogy a Ludovika Akadémia 1872-ben nyitotta meg kapuit, és ott nevelkedtek a haza legkiválóbb fiataljai. „Nem mondhatok mást, mint hogy a Ludovika fogantatása, születése, bölcsője, serdülő- és felnőttkora maga a Józsefváros" – tette hozzá. Szólt arról is, hogy a kerület elképzelhetetlen a Ludovika nélkül, és fordítva, az akadémia sem képzelhető el a városrészen kívül. „Éppen ezért nemcsak a múltra, nemcsak a jelenre, hanem a jövőre is gondolok" – hangsúlyozta.
Az ünnepi beszédek után a honvédelmi miniszter és az egyetem rektora közösen avatta fel a nemzeti emlékhelyet jelképező oszlopot az intézmény előtt. Az avatás után a Légierő Zenekar – Veszprém zenekara adott koncertet a Ludovika kápolnájában. A rendezvényen mások mellett jelen voltak az idős ludovikás tisztek, dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök, Farkas Anikó, a tárca kabinetfőnöke és Kun Szabó István vezérőrnagy.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária