Egy gondtalan nap Balatonakarattyán
Szöveg: Singer Éva hadnagy | 2016. május 31. 9:24A LáriFári Alapítvány 2013 nyara óta szervez karitatív regattákat a Balatonon, amelyek élményterápiás célzattal nyújtanak támogatást nehéz élethelyzetben lévő gyermekeknek és hozzátartozóiknak. A Kerekes Regatta helyszíne idén is az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ, a részt vevő hat hajó egyike pedig az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred Baja nevű aknamentesítő naszádja volt.
Videó
„A vitorlázás egy gyönyörű sport és fantasztikus élmény, ugyanakkor egy széles társadalmi réteg számára nem elérhető. Erre alapozva született meg bennünk az az ötlet, hogy olyan emberek számára tegyük lehetővé, hogy belekóstolhassanak a vitorlázás világába, akik valamilyen átlagon felüli problémával küzdenek" – mondta el a rendezvény ötletéről szólva dr. Hosszú Adrienn, a Lárifári Alapítvány elnöke. „Másodlagos célunk pedig az volt, hogy a balatoni vitorlázás társadalmi felelősségvállalását szervezetté tegyük és fejlesszük, hogy minél több olyan karitatív rendezvény legyen a Balatonon, ahol nehéz élethelyzetben élő gyermekek és családok – akik amúgy valószínűleg nem juthatnának fel vitorlás hajóra – kipróbálhassák ezt a sportot" – tette hozzá.
A Kerekes Regattán induló hat hajó egyike az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred Baja nevű aknamentesítő naszádja volt, fedélzetén Máté Zsolt őrmesterrel, a hajó egyik parancsnokával és Debreczeni Attila szakaszvezető, gépkezelő matrózzal. Máté Zsolt őrmester elmondta: mióta a Baja szolgálatot teljesít a Balatonon, minden évben részt vesznek ezen a rendezvényen. „Ilyenkor óvatosabban hajtjuk végre a feladatot, hogy ne legyen baleset. Közel két üzemórát voltunk kint a hajóval, és a keleti medencének nagyjából a felét szépen, biztonsággal behajóztuk" – emelte ki.
A hajó parancsnoka hangsúlyozta: a Baja elsődleges feladata a Balaton vizéből előtalált robbanótestek, robbanóanyagok mentesítése, de ezen túlmenően katasztrófavédelmi és mentési feladatokban i részt vesznek. „Ezért fontos, hogy legyen ilyen tapasztalat is, hogy kerekesszékhez kötött embereket tudjunk szállítani, mert egy mentés során ilyesmi is előfordulhat, és akkor ezt már kellő rutinnal képesek vagyunk végrehajtani" – fogalmazott az őrmester.
A Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium azonban nemcsak ezzel vette ki részét a karitatív programból. A rendezvény helyszíne az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ volt, melynek állománya intézte a hangosítást, logisztikát, a vendégek étkeztetését, valamint a kikötőben álló hajók tulajdonosaival történő kapcsolatfelvételt is.
Az idei rendezvényen 120 vendég vett részt, akiket a hajózás mellett különféle játékos feladatokkal, szórakoztató programokkal vártak.
Dr. Hosszú Adrienn kiemelte: egy-egy ilyen rendezvény után nagyon sok pozitív visszajelzést kapnak. Az egyik legemlékezetesebb éppen egy, a honvédüdülőben megrendezett regatta után érkezett, amelyen részt vett egy bentlakásos intézetben élő fiatal hölgy, aki nagyon zárkózott volt, és nem akart a közösség tagja lenni. „A rendezvény után két héttel felhívtak engem az intézményből, hogy a regattán nagyon jól érezte magát a hölgy, és azóta megnyílt, barátkozik, mosolyog, tehát kaptunk tényleg olyan kézzelfogható visszajelzést is, hogy az a cél, amit mi elterveztünk, hogy pszichésen megerősítsük ezeket a nagyon komoly problémákkal küzdő embereket, az tényleg megvalósul a program alatt. Én úgy gondolom, hogy aki eljön hozzánk egy ilyen napra és velünk tölti, tud táplálkozni abból az élményből, abból az örömből, amit itt magába szív" – mesélte az alapítvány elnöke.
Fotó: a szerző felvételei