Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Lemezbemutató koncert a Szent Imre Templomban

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. június 27. 12:09

A Honvéd Férfikar június 26-án, vasárnap este tartotta Liszt Ferenc egyik késői, alig ismert művének, a csak töredékeiben fennmaradt Szent Szaniszló oratóriumnak lemezbemutató koncertjét Budapesten, a Ciszterci Szent Imre Templomban. A Strausz Kálmán vezette férfikar, a Budapesti Stúdió Kórus, az Óbudai Danubia Zenekar és Fidelio Média ezzel a különleges művel és a hozzá kapcsolódó lemezzel kívánt tisztelegni a 200 éve született Maestro emléke előtt. A lemezbemutató koncert – a magyar EU-elnökséghivatalos programjaként is – kiemelkedett a bicentenárium eseményei közül.

1595920869
A történet szerint Szaniszlót (1030?–1079), Lengyelország későbbi védőszentjét, Szent Szaniszlót 1072-ben II. Sándor pápa nevezte ki Krakkó püspökévé. A szikár jellemű egyházi vezető többször bírálta Merész Boleszláv akkori királyt léha életviteléért, jellemének hibáiért. Az uralkodó kegyetlenül, az oltár előtt, istentisztelet közben ölette meg a főpapot, így torolva meg intelmeit. A vértanú püspököt, akinek hamvai 1088-tól a Wawel székesegyházában nyugszanak, 1253-ban avatta szentté IV. Ince pápa.

Liszt 17 esztendőn keresztül írta e torzóként is monumentális, majd másfél órányi művet. A koncert hűen tükrözte a darab egyediségét, hiszen a bemutató – az előadók erőfeszítésének szép példájaként – kiemelkedett a bicentenáriumi évforduló eseményei közül, s egyben a magyar EU-elnökség hivatalos programja is volt.

Mint ismert, Liszt Ferenc egy minden korábbinál hatalmasabb, négy részből álló művet kívánt írni. A jelenetekből elkészült részben az első, a másodikból és a harmadikból nem maradt fenn semmi, és a negyedikből is csak néhány tétel készült el. A csak zongora letétben komponált tételeket meghangszereltették, így azok is teljes értékű oratóriumrészletekké váltak. A mű zenei nyelvezete adekvát az idős Liszt, jövőbe mutató modern, zenei megoldásaival, amelyek különösen jól érvényesültek a templom falai között. A művet sem Magyarországon, sem pedig Európában nem mutatták még be. Legalábbis a szakemberek nem bukkantak ilyen előadás nyomára.

A Szent Szaniszló oratórium egyes tételei szemléletesen tükrözik azt a változást, amely Liszt Ferenc művészetének utolsó húsz esztendejében végbement. Ez volt utolsó műve, amely befejezetlensége ellenére is – vagy tán éppen ezért – egyedülálló alkotás.

1595920869
Ebben követhető ugyanis leginkább nyomon az az út, amelyen a zeneszerző a római korszak egyházi stílusának „modális-kromatikus szintézisétől az egyre rövidebb lélegzetű kései művek szikár disszonanciáinak jövőbe mutató próféciájáig eljutott" – állítják a zenekritikusok.

A teltház – mintegy félezer ember – előtt zajló vasárnap esti műsorban (és a lemezen is) a Honvéd Férfikar mellett Wiedemann Bernadett énekelte Szaniszló anyjának szólamát, Szent Szaniszló szerepében Haja Zsoltot, Merész Boleszláv szerepében pedig Kovács Istvánt hallhattuk. Közreműködtek még Nagy László Adrián orgonán, az Óbudai Danubia Zenekar, a Budapest Stúdió Kórus női kara. Vezényelt Strausz Kálmán.

A Fidelio Média kiadásában megjelent dupla lemezes album exkluzív kivitelben, 24 oldalas magyar–lengyel–angol nyelvű kísérőfüzettel, és benne a teljes szövegkönyvvel kerül a lemezboltok polcaira. A kiadvány támogatói és együttműködő partnerei a Balassi Intézet, a Lengyel Intézet és a Nemzeti Kulturális Alap.

 
1595920871
 
1595920872

 Fotó: Tóth László