Tisztelgés a szabadságharc mártírjai előtt
Szöveg: Pálóczi Antal | 2011. október 6. 16:01Október 6-án, csütörtökön – az 1849-ben kivégzett magyar miniszterelnök, Batthyány Lajos és az „aradi tizenhármak” mártírhalálának évfordulóján – koszorúzási ünnepséget rendeztek a Fiumei úti sírkertben, a Batthyány mauzóleumnál. A rendezvényen a Honvédelmi Minisztériumot Fodor Lajos, a tárca közigazgatási államtitkára, illetve Márki Gábor, védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár képviselte. Ugyancsak részt vett az ünnepségen – többek között – Juhász István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, valamint Kun Szabó István dandártábornok, az MH Támogató Dandár parancsnoka, Budapest helyőrségparancsnoka.
Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter ünnepi beszédében Jókai Mór sorait idézte: „Kiömlő vérük nem hull hálátlan földbe, arany boldogságot fog az teremni hazánknak." Mint elmondta: az aradi tizenhármak és Batthyány nevét hálásan őrzi az emlékezetünk: benne vannak a tereink és utcáink nevében is. Pedig eredetileg az aradi vértanúknak még sírköveik sem voltak. Egy kiszáradt eperfát és egy keresztet állított fel ott Barabás Béla jogász, s az eperfa ágaira ragasztott cédulákra írták fel a tizenhárom vértanú nevét. Ezt csak 1871-ben helyettesítette emlékkővel az Aradi Honvédegylet.
Lenkey János honvéd vezérőrnagy szintén az aradi várbörtönben halt meg – emlékeztetett a miniszter, hozzátéve: „a mártírok akasztófáit egy építkezésről hozták: eredetileg tetőgerendák voltak. Emiatt később épült fel az a ház. És a Habsburg megtorlást követő abszolutizmus miatt a haza is."
Mártírjaink azonban győztek, még a halált is le tudták győzni, tanúságot téve a nemzet iránti hűségről, amelyből ma is meríthetünk. Ezért kötelességünk emlékük megőrzése – fogalmazott beszéde végén a miniszter.
Az 1849. október 6-án kivégzett Batthyány Lajos és a tizenhárom aradi vértanú emlékére rendezett ünnepség koszorúzással ért véget.
A Fiumei úti sírkertben álló Batthyány mauzóleum Schikedanz Albert eklektikus stílusú alkotása, 1872-1873 között épült fel. Batthyány Lajos azonban már 1870 óta itt nyugszik: a félig kész mauzóleum kriptájában temették újra. Mint tudjuk, a pesti Újépület udvarán történt kivégzése után szerzetesek titokban a ferencesek templomának kriptájába temették el, befelé fordított monogrammal a márványtáblán.
Fotó: Galovtsik Gábor
További képekért kattintson galériánkra!