Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Újra győztek a honvédek a tápióbicskei csatában

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. április 4. 22:00

Pontosan 167 évvel a tavaszi hadjárat után – április 4-én, hétfőn – ismét győzelmet arattak a honvédek a császári csapatok felett a tápióbicskei csatában. Ez nem is csoda, hiszen a 28. alkalommal megtartott katonai hagyományőrző rendezvényen pontosan rekonstruálták az 1849-ben lezajlott ütközetet.

Közép-Európa legnagyobb ilyen típusú rendezvénye, a Tavaszi Emlékhadjárat mintegy 40 magyarországi és felvidéki települést érint, és több száz főnyi, korhű uniformisba öltözött hagyományőrző vesz részt benne. Az egyes településeken változatos programokkal, koncertekkel, történelmi előadásokkal, korabeli konyhabemutatókkal, felvonulásokkal, koszorúzásokkal, katonai parádékkal várják az érdeklődőket. Az első emlékhadjáratot 1989-ben szervezték, azóta már több mint félszáz hagyományőrző egyesület és társadalmi szervezet vesz részt a programokban.

1596011419

A tápióbicskei csata felelevenítését megelőzte a honvédemlékműnél tartott ünnepi műsor és megemlékezés, amely során megkoszorúzták az 1910-ben készült alkotást. A Felső-Tápió történelmi fahídnál pedig a meghívott díszvendégek mondtak beszédet. Vargha Tamás miniszterhelyettes, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy a szabadság 167 évvel ezelőtt is mélyen élt a magyar nemzetben, pedig akkor tiltották is. A szabadságharc egyik nagy tanulsága, hogy a szabadságot úgy kell vállalni, mint egy kötelességet és szolgálatot. A hős honvédek tetteire utalva kijelentette, az ő életpéldájuk a nemzetet megtartó, örök életű marad.

A beszédek végén és az oklevelek átadása után a résztvevők virágokat dobtak a folyóba így tisztelegve azon hősök előtt, akik vére vörösre festette a vizet 167 évvel ezelőtt.
Az ezt követő, látványos csata-reprodukció felvonultatott minden olyan elemet, amelyet a valamikori harcokban részt vevő honvédeknek is el kellett viselniük: hatalmasakat szóltak az ágyúk és a puskák, egymáson csattantak a pengék és félelemmel vegyes dühvel nyerítettek a huszárok lovai.

1596011420

Fülöp Tibor Zoltán, a rendezvény igazgatója a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta, hogy a csatát az eredeti helyszínen, egy több futballpályányi területen játszották újra, több száz főnyi hagyományőrző közreműködésével. Mivel az „élő történelemórával" az volt a céljuk, hogy a lehető legpontosabban rekonstruálják az egykori csatát, felépítették az egykoron ott lévő falu erősen stilizált mását is. A csata közben, ahogy az a valóságban is történt, a „falu" – amely most némi vászonból és fából állt – teljesen leégett.

A harcok végkimenetele sem volt kétséges: a magyar szabadságharc honvédjei ismét győzelmet arattak a túlerőben lévő császári csapatok felett. 

1596011420

Fotó: Rácz Tünde