Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Zárt kabinok mögött…

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2015. április 23. 7:10

A Győr környéki harcok befejezését célzó békekonferenciát rendezett a Duna-parti városban az ENSZ. A tanácskozás ideje alatt a légtérben időről-időre ellenséges helikopterek és vadászgépek bukkannak fel. Még jó, hogy az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred légvédelmi ütegei mindig harcra készek…

A fenti hadműveleti elgondolás képezi az alapját annak a két hetes, ezred szintű, tábori komplex foglalkozásnak, melynek keretében a győri ezred az alaprendeltetéséből adódó feladatait gyakorolja. Mégpedig részben valós repüléssel támogatva, ugyanis az MH 86. Szolnok Helikopterbázis Mi-8-as, és Mi-17 helikopterei, valamint a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Gripen vadászgépei négy napon keresztül, ellenséges tevékenységet szimulálva közelítik meg az elképzelt békekonferenciának helyet adó város légterét.

1595991695

Látogatásunk április 22-ei napján például forgószárnyasok jelentek meg változatos irányokból a város felett – az „arrabonások" egy KUB ütege, két MISTRAL szakasza, valamint a harc- és tűzvezető központjai pedig légvédelmi rakétaoltalmazási feladatokat gyakoroltak. Jórészt persze láthatatlanul…

„A lényeg zárt kabinok mögött játszódik. Katonáink különböző monitorokat, és radarképernyőket figyelnek, ott azonosítják a különböző légi célokat, és aztán persze a tűzkiváltás is ott történik" – mondja Galgóczy Gábor őrnagy, a MISTRAL-osztály törzsfőnöke.

1595991695

A tábori komplex foglalkozás fő célkitűzése a nemzeti Légvédelmi Készenléti Szolgálat (NLKSZ) elrendelését követő rendszabályok bevezetése, és a vonatkozó feladatok begyakorlása. Ilyenkor az ezred konkrét harcoló alegységei mellett a hadműveleti területre logisztikai ellátó pont is települ, melynek fontos része az úgynevezett rakéta előkészítő részleg is. Az ő feladatuk a 3M9 SA-6 KUB légvédelmi rakéták átvétele, tárolása, harci alkalmazáshoz történő előkészítése, illetve a légvédelmi rakétaütegekhez történő szállítása.

1595991695

Visszatérve a valós repülés fontosságára, Galgóczy Gábor őrnagy kiemelte: noha a szimulációnak megvan a helye és a szerepe a kiképzésben, a valós repülés nagyon fontos, hiszen így lehet a legpontosabban nyomon követni a tűzkiváltás teljes folyamatát – leszámítva persze a rakéta indítását. De ami késik, nem múlik: idén júliusban az ezred MISTRAL-osztálya a tervek szerint Csehországban fog végrehajtani éles légvédelmi rakéta-éleslövészetet.

Fotó: a szerző felvételei