Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Haderő: sikeres magyar vezetés a Balkánon

Szöveg: Burillák Marcell | Fotó: archív felvételek |  2024. július 2. 12:57

Nemzetközi elismerés övezi az EUFOR Althea magyar vezetését, mondta dr. Sticz László vezérőrnagy. A bosznia-hercegovinai katonai misszió parancsnoksága a közelgő magyar EU-elnökség ideje alatt várhatóan még nagyobb figyelmet élvez majd, derül ki az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” július 2-i adásában.

EUFOR_montázs

„A Nyugat-Balkán békéje magyar és európai biztonsági szempontból kulcsfontosságú, nem pusztán szlogen. Bármilyen váratlan esemény nem várt következményekkel járhat a térség országaira nézve” – mutatott rá dr. Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR Althea parancsnoka. A vezérőrnagy idén januárban vette át a bosznia-hercegovinai misszió irányítását, amely hamarosan a megszokottnál is nehezebb időszak elé néz. Magyarország soros EU-elnöksége alatt az EUFOR Althea magyar vezetése is nagyobb figyelmet élvez majd.

„A tavalyi várakozásokhoz képest gyökeresen megváltoztattuk a szkeptikusok véleményét. Kiépült a külső kapcsolatrendszerünk, és alig akad külső nemzeti vezető, aki a nyilvánosságban vagy személyesen ne ismerné el eddigi munkánk eredményeit” – fogalmazott a vezérőrnagy, aki az idén esedékes nemzetközi hadgyakorlatok és az őszi helyhatósági választások biztosítását is kiemelt feladatnak tekinti.

helyszínelők_montázs

Az adásból emellett kiderül milyen elméleti és gyakorlati tudásra támaszkodnak az MH Altiszti Akadémia Nemzetközi Hadszíntéri Helyszínelő Tanfolyamának hallgatói. A két és fél hetes kurzuson résztvevő katonák elsajátítják a rögtönzött robbanószerek felépítését, működését, a telepítés különböző módozatait és a tanfolyam végére már pontosan tudják, hogyan kell a harctéren információt gyűjteniük robbanást követően.

„Eljárásaink egy fontos körülményben térnek el a rendőrségi helyszínelők munkamódszerétől: amíg ők akár napokra is lezárhatják a helyszínt, addig műveleti területen a harctéri helyszínelőknek fél, legfeljebb egy óra áll rendelkezésre. Ahogy a lövész alapszabály tartja, minél tovább maradsz statikus, annál inkább célponttá válsz. A feladat tehát ugyanaz, mint a rendőröknél, csak az idő sokkal kevesebb” – mondta Sági Gyula, az MH Altiszti Akadémia Nemzetközi Kiképző Alosztályának törzsőrmestere. A harctéri helyszínelők feladataihoz hozzátartozik az esetek kiértékelése, elemzése, amelyekkel pontosabb képet kapnak a saját erők gyengeségeiről, sebezhető pontjairól is. A begyűjtött bűnjeleket úgy kell kezelniük és dokumentálniuk, hogy azokat később bírósági eljárás során bizonyítékként használhassák. A robbanások összevethetők korábbi esetekkel is, hiszen minden bombakészítőnek sajátos védjegyei vannak.

„A helyszínelők taktikai és technikai információkat adnak a közvetlen parancsnoknak, amiből megismerhetők a bombakészítő szokásai, azaz kiderül, honnan szerzi be az adott elemet és milyen eszközöket használ” – fogalmazott Gárda Tamás százados. „A potenciális bizonyítékok megfelelő mennyiségű és minőségű begyűjtése révén pedig meg lehet találni és ki lehet iktatni a beszerzési helyeket és hálózatokat” – tette hozzá Hoang Thanhlong Norbert őrmester, kiképző altiszt.

Pápa_bázisrepülőtér_montázs

A helyszíneléshez hasonló pontosságot és professzionális feladatvégrehajtást igényel egy repülőtér működtetése is. „Ezt a szolgálatot csak egy összetartó csapatban lehet ellátni. Mindenkinek megvan a maga feladata és az egymás iránti bizalomra épül a működésünk” – hangsúlyozta Turzó Lajos alezredes, a pápai MH 47. Bázisrepülőtér parancsnokhelyettese.

„A Swift Response 2024 gyakorlat műveleteinek kiszolgálásában nagyjából 350-400 magyar vesz részt, részben a bázis állománya, részben a magyar haderő egyéb kiszolgáló alakulatai” – mondta Bozi János hadnagy. „Kiszolgáljuk a Nehéz Légiszállító Ezred repüléseit és tartalékrepülőtéri szolgáltatást biztosítunk a honvédség egyéb légijárműveinek, tehát ha szükséges, itt le lehet szállni” – foglalta össze feladatukat Károlyi Tamás őrnagy, az MH 47. Bázisrepülőtér, Hadműveleti Központ, Légiforgalmi Irányítóközpont parancsnoka, aki társaival a Nemzetközi Közszolgálati Egyetem elvégzését követően került Pápára.

Az M1 „HadERŐ – Hazámat szolgálom!” magazinműsor július 2-ai adása itt érhető el.