Afganisztánban tartottak lövészetet a különlegesek
Szöveg: K. D. százados | Fotó: MH KMK |  2020. augusztus 12. 5:42Szinten tartó lövészetet hajtott végre a Magyar Honvédség Különleges Műveleti Kontingens a Mazar-e Sharif mellett létesült Camp Marmal tábor külső lőterén.
A kontingens a Magyar Honvédség 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár állományából tevődik össze. Elsődleges feladata az Afganisztán északi részén harcoló afgán különleges műveleti erők (kommandó zászlóaljak) tevékenységének segítése és mentorálása. A COVID-19 járványügyi helyzet Afganisztánt sem kerülte el, ezért a nemzetközi erők mellett az afgán hadsereg is fokozott óvintézkedéseket vezetett be, a képzések azonban afgán és magyar erőknél is folytatódtak.
A katonák harcképességének fenntartása érdekében a kontingens rendszeresen tart szinten tartó és képességfejlesztő lövészeteket, valamint keresztképzéseket, az új vagy ritkán használt harceszközök és technikák megismerése mellett. Ezúttal a harcjárművekre telepített fegyverek (a Browning M2QCB típusú nehézgéppuskák) és az M4A1-es gépkarabélyok valamint az M203-as csőalatti 40 mm-es gránátvetővel, az M240B típusú közepes géppuskával, és az M72A7 LAW típusú kézi páncéltörő eszközzel történt a lövészet.
Az M240 B típusú géppuska a legelterjedtebb verzió, 2010-ben rendszeresítették az alakulatnál, ahogy a világ több hadseregénél is. Bár jelentős tömege (súlya töltetlenül 12,5 kilogramm) és mérete (hossza 1,26 méter) megnehezítheti a vele történő manőverezést, ennek ellenére könnyedén felszerelhető különböző kiegészítőkkel, amelyek segítenek a célpont sikeres leküzdésében, így hatékony lőtávolsága akár 1800 méter is lehet.
Az M72A7 LAW (Light Anti-tank Weapon – könnyű páncélelhárító fegyver) az Amerikai Egyesült Államok által fejlesztett egylövetű páncéltörő eszköz. Becsukott, szállításra kész helyzetben a fegyver mindössze 66 centiméter hosszú, harckész állapotban pedig 88 centiméter. Teljes súlya 2,5 kilogramm. A lövedék átmérője 66 milliméter, hatásos lőtávolsága 200 méter. Ezek a fegyverek olcsón, nagy tömegben gyárthatók, egyszerűen alkalmazhatók és mégis igen hatásosnak bizonyultak. Napjainkban lassan háttérbe szorulnak, azonban az afganisztáni és iraki hadszínterek újra rávilágítottak a használhatóságukra.