Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kiképzés az EUTM Mali misszióban

Szöveg: Tóth István zászlós, Ivancsó Krisztián főtörzsőrmester |  2015. december 31. 17:39

November 4-én végrehajtották a váltást az EUTM MALI mesterlövész kiképzőcsoport magyar és portugál katonái: Tóth István zászlós és Ivancsó Krisztián főtörzsőrmester – az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 39. Lövészzászlóaljának katonái – váltotta az elmúlt hat hónapban szolgálatot teljesítő négy magyar kiképzőt.

1596006350

A váltást követően a katonák folytatták a mali hadsereg GTIA 7 kiképző zászlóalj mesterlövészeinek kiképzését. A kiképzőcsoport létszáma hat fő, jelenleg négy portugál és két magyar kiképzőből áll. A megfigyelőpont-foglalkozások célja, hogy a kiképzendők a legkisebb lényeges részletre is felfigyeljenek az általuk megfigyelt területen. A foglalkozásokat először kisebb távolságokra elhelyezett tárgyak felderítésével kezdik, majd ahogy fejlődik a megfigyelőképességük, a megfigyeléshez való érzékük, úgy növelik a távolságot, rejtettebbé teszik a felderítendő tárgyakat, illetve mindig változtatják a terepet. Dolgoznak nyílt, átszegdelt, erdős, továbbá – mivel rendvédelmi mesterlövészekről is szó van – beépített területen is.

1596006350

A katonai tereptan foglalkozás is a képzés lényeges része. Ezt legtöbb esetben teljesen az alapokról kell kezdeni és ezért a rendelkezésre álló kiképzési idő függvényében a leginkább szükségszerű témákat, tárgyköröket érinti. A legfontosabb és legtöbb kiképzési óraszámban végrehajtott foglalkozás a lövészet, ahol szintén az alapokról kell kezdeni a felkészítést. Az első lövészetek alkalmával 100, illetve 200 méterre hajtják végre a lőgyakorlatokat beszabályozott fegyverekkel. Az első alkalmak célja a lőkészség fejlesztése, csiszolása, a megfelelő tüzelési testhelyzet felvétele, előkészítése. Amint kialakultak az alapképességek, a lőfeladatok bonyolításával valamint a különböző napszakokban végrehajtott lőfeladatokkal léphetünk a második lépcsőre. A kiképzés harmadik hetétől már 300 méterre is végrehajtanak lőfeladatot a katonák, és a távolságot folyamatosan növelve a kiképzés végéig elérik a maximum 400 métert.

1596006350

A kiképzendők közé tartoznak a mali csendőrzászlóalj (Gendarmerie) mesterlövészei, tehát a rendvédelmi mesterlövészek fegyverzete ennek megfelelően nem a korábban megszokott SVD orosz, vagy M91 jugoszláv távcsöves puska, hanem finn TIKKA T3-as mesterlövészpuska, ami egy osztrák optikával szerelve képes közel 400 méterig irányzott pontos lövések leadására. A fegyver lőtávolságát ebben az esetben az optika technikai paramétere határozza meg. A kiképzés következő fázisában – mintegy két hét időtartamban – a fő lövészeti feladatok a beépített (lakott, városi) területen végrehajtott éleslövészet, valamint éjszakai lövészeti feladatok lesznek.

1596006351

Fotó: a szerzők felvételei