A hazatérés emléknapja
Szöveg: Vastagh László | 2011. május 8. 17:46A bukovinai székelyek hazatérésének hetvenedik évfordulójára emlékeztek május 8-án, vasárnap a Budai Várban. Közösségük önazonosság-tudatának és összetartozásának megőrzése céljából a gróf Hadik András lovas szobra mellett rendezett ünnepségen, dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter mondott beszédet, majd helyezte el a tárca koszorúját. Az egész napos helyi megemlékezések mellett a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségének szervezésében hálaadó szentmisére, fotókiállításra, emlékülésre, illetve a programsorozatot záró hangversenyre is sor került.
Galéria
A honvédelmi tárca vezetője Hadik András emberi és történelmi nagyságát felidézve hangsúlyozta: az egyik legnagyobb magyar katona volt. Legendás haditettei ragyogó fejezetét adják a Habsburg monarchia hadtörténetének – még ha a hazai közvélemény néha el is feledkezik róluk. Az a nagyszerű huszárcsíny, amellyel bevette Nagy Frigyes fővárosát, a katonai
Hende Csaba beszéde további részében utalt a bukovinai székelyek bujdosásának közelmúltbeli történetére, amely a Délvidéken kezdődött és a Dunántúlon folytatódott, más hányatott sorsú nemzetek és nemzetiségek között a nagy világégés országútjain és a kiépülő kommunista diktatúra útvesztőiben. Beszéde végén pedig felhívta a figyelmet arra, hogy a bukovinai székelyek története arról beszél nekünk, hogy milyen hatalmas kincs az összetartozás. Az, hogy közös az életünk, közös a nyelvünk. És azt üzeni: érdemes kitartanunk az összetartozás mellett, még akkor is, ha ez nagyon-nagyon sokba kerül. Arra figyelmeztet, hogy nem szabad felednünk a történeteinket, és áldó imádság mellett kell gondolnunk azokra, akiknek szent neveit talán nem is ismerjük, de akik nélkül most nem lehetnénk itt – fogalmazott a honvédelmi miniszter. Majd Isten áldását kérte édes hazánkra és egész magyar nemzetünkre.
Magyarországon saját szervezetük van: Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége, mely Bonyhádon székel. A szövetség azoknak a köröknek, egyesületeknek, csoportoknak az önkéntes társulása, melyeknek célja a székely kultúra és hagyomány ápolása, fejlesztése. Ennek érdekében szorosan együttműködik a Magyarországon élő bukovinai, és erdélyi székelyeket tömörítő körökkel. Tevékenységüket erkölcsileg és anyagilag is segíti, hogy a városokban és falvakban élő székelyek kultúrája szervesen épüljön be a települések művelődésébe.
(További képekért kattintson galériánkra!)
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária