Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A magyar harckocsizó fegyvernem ma is él

Szöveg: Snoj Péter |  2016. július 26. 7:11

„1916 szeptemberében egy ütközetben a német katonák lövészárkaikból hitetlenkedve figyelték azt az acélmonstrumot, ami megállíthatatlanul tört keresztül a drótakadályokon, páncélzatáról pedig lepattant minden lövedék. Ezen a napon megváltozott a világ. Ezen a napon egy új fegyvernem született” – mondta Huszár János vezérőrnagy július 25-én, hétfőn, a tatai vár udvarán.

1596017177

Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) megbízott parancsnoka az MH 25. Klapka György Lövészdandár 11. Harckocsi-zászlóaljának ünnepi állománygyűlésén úgy fogalmazott, hogy „ez a nap Szent Kristóf napja, akit az utazók és a harckocsizók védőszentjeként tartunk számon. A fekete barettsapkát viselő katonák az ő oltalmát élvezik." Hozzátette: az idei év két okból is különleges, jubileumi évforduló, hiszen idén százéves a harckocsizó fegyvernem, a magyar páncélosok története pedig nyolcvan éve, 1936-ban kezdődött el.

Ünnepi köszöntőjében az HM ÖHP megbízott parancsnoka kiemelte: a nehéz kezdetek ellenére a fegyvernem kiváló teljesítményt nyújtott a hosszú évek során. „Bár már 1920-ban érkeztek harckocsik hozzánk Németországból, a jelentősebb technikai beszerzésekre csak 1936-ban került sor. A magyar harckocsizó fegyvernem nyolc évtized alatt jelentős utat tett meg, nagy fejlődésen ment keresztül. Többször átszervezték, de bátran jelenthetem, hogy ma is él" − mondta a vezérőrnagy.

1596017177

A különleges nap programja térzenével kezdődött, majd az ünnepségen kitüntetéseket és elismeréseket is átadtak. Ezt követően dr. Bonhardt Attila ezredes, a Hadtörténeti Levéltár igazgatója tartott előadást a magyar harckocsizó fegyvernem 1920 és 1945 közötti múltjáról. Markovics Milán Mór főhadnagy, a tatai lövészdandár tábori lelkésze pedig Szent Kristóf történetét és az isteni szolgálatra való mérhetetlen vágyát mutatta be a hallgatóságnak.

A nap további részében két, a Zrínyi Kiadó gondozásában megjelent könyvet ismerhetett meg a közönség. A„Magyar Honvédség negyedszázada – a rendszerváltástól napjainkig"című kiadványt, valamint Végh Ferenc nyugállományú vezérezredes új könyvét, a „Páncélosfészek az Aranyhomokon" című kötetet Pásztor Zoltán, a HM Zrínyi Nonprofit Kft. sokszorosítóosztályának vezetője méltatta és mutatta be az érdeklődőknek.

1596017178

Fotó: a szerző felvételei