„A mi forradalmunk”
Szöveg: Takács Vivien | 2017. március 11. 7:02A Pesti Srác Alapítvány szervezésében konferenciát, plakátkiállítást és könyvbemutatót tartottak a Stefánia Palota-Honvéd Kulturális Központban, március 10-én. Az esemény védnöke dr. Simicskó István honvédelmi miniszter volt.
Galéria
Dr. Longauer Tibor, az 1956-os alapítvány alelnöke bevezető beszédében hangsúlyozta, hogy akárcsak az 1848-as márciusi ifjak, az 1956-os pesti srácok is nagybetűkkel írták be nevüket a magyar történelembe. „A mai eseményünk a zárórendezvénye az alapítványunk által szervezett rendezvénysorozatnak, aminek célja tavaly nyár óta a hatvanadik évfordulóra való emlékezés volt" – mondta az alelnök.
„Az 1956-os forradalom és szabadságharc eszmeiségét ápolni valamennyiünk feladata és kötelessége" – ez már dr. Papp Ferenc ezredes, a HM Társadalmi Kapcsolatokat Koordináló Főosztály megbízott főosztályvezetőjének köszöntő gondolataiban hangzott el. „1956 máig ható példája annak a hősies erőfeszítésnek, amelynek következtében a nemzet újra fel tudott emelkedni létének egyik mélypontjából, és ha csak néhány napra is, de ki tudta vívni szabadságát és meg tudta teremteni egységét" – hangsúlyozta az ezredes, majd hozzátette: meg kell szólítani a mai fiatalságot, hiszen a történelmi közelmúlt jobb és alaposabb megismerése a jövő záloga.
Beszéde végén dr. Papp Ferenc szólt a plakátokról és a kiadványról is. Megtudtuk: annak a tizenhárom napnak a felszabadító öröme, bizonytalansága, bátorsága, de egyben egyedisége tekint ránk a plakátokról, amelyeket Székely Kornél grafikusművész az alapítvány felkérésére alkotott.
Dr. Longauer Tibor, a rendezvény szervezője érdeklődésünkre elmondta: néha egy-egy kép többet mond, mint egy több száz oldalas, történész részéről megfogalmazott írás, vagy egy hosszú előadás. Hozzátette: a grafikusművész plakátkönyve segédeszköz mind a történelemtanárok, mind az irodalomtanárok, mind pedig a közművelődésben dolgozók számára.
A rendezvényt – amelyen különböző előadásokat hallhattak az érdeklődők az 56-os forradalom eseményeiről – az 1956-os Emlékbizottság és a Honvédelmi Minisztérium támogatta.
Fotó: Rácz Tünde