A tehetség munka nélkül elapad
Szöveg: Takács Vivien | 2015. március 24. 16:01„A Magyar Honvédség egy olyan olvasztótégely, amely egy közös cél, a haza védelme érdekében származásra, nemre, vallásra, anyagi helyzetre tekintet nélkül egyesíti a társadalom mindazon tagjait, akik nemzeti értékeink megőrzése, továbbvitele érdekében akár az életüket is feláldozzák, ha kell” – hangsúlyozta Kun Szabó István vezérőrnagy Budapesten március 24-én, kedden.
Galéria
A Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a Stefánia Palota − Honvéd Kulturális Központ kőlovas-termében, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály által szervezett, esélyegyenlőséget segítő Lippai Balázs-ösztöndíj átadóünnepségén úgy fogalmazott: egyikünk sincs arra befolyással, hogy életünk kezdetén honnan és milyen körülmények közül indulunk, és, hogy milyen származású, vallású családba születünk. Kiemelte: a Magyar Honvédség az a szervezet, amely kiszámítható életpályát, biztos jövőt és megélhetést kínál a munkatársainak. „Kinyitja azt a kaput, amelyen átlépve valódi perspektíva nyílhat a jobb minőségű, értékkel teli életre" – mutatott rá a helyettes államtitkár.
Beszédét a vezérőrnagy Győry Kálmán Széchenyi-díjas matematikus szavaival zárta: „a tehetség nem örökkévaló adottság, munka nélkül elapad, mint a forrás. Tehát dolgozni kell, és örülni a kis eredményeknek."
A Honvédelmi Minisztérium 2003 óta minden félévben odaítéli a Lippai Balázs esélyegyenlőséget elősegítő ösztöndíjat, amely a tehetséges, roma vagy hátrányos helyzetű fiatalok esélyeit kívánja javítani. A 2014/2015. tanév második félévére tíz tanulónak ítélték oda. Ebben a félévben először, az ösztöndíjat nyert tanulók iskolái részére a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum könyvcsomagot ajánlott fel.
Szilárdi László, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) képviselője ünnepi beszédében elmondta, hogy minden olyan ösztöndíj, amely a hátrányos helyzetű fiatalokat megcélozza, nagyon fontos számukra. „A Lippai Balázs-ösztöndíj magában foglalja azt, amit a hazánk iránt érzünk: tiszteletet, szeretetet, hazafiasságot, amit az elmúlt évszázadok során sok roma ember bemutatott." Az ORÖ képviselője példaként Gábor Áron és Sárközi kapitány nevét említette, majd hozzátette, hogy reméli, a XXI. században is lesznek ilyen hazafias roma származású fiatalok.
Az ösztöndíjasok meghívást kaptak a tárca – Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián megrendezendő − Esély-táborába, ahol betekintést nyerhetnek a katonai hivatás kihívásaiba és szépségeibe egyaránt.
Az ünnepség végén a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Karán 2012 óta működő Lippai Balázs Roma Szakkollégium tehetséges hallgatói mutatták be színes műsorukat.
Az idei emléklapot és könyvcsomagot az ösztöndíjakra történő jelentkezések magas színvonalú támogatásáért a kaposvári Eötvös Loránd Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium tantestülete kapta.
Fotó: Rácz Tünde