A zene eszközével védik a hazát
Szöveg: Takács Vivien | 2017. április 27. 11:12Koncerttel, előadással, állománygyűléssel és koszorúzással ünnepelték a magyar katonazene napját április 26-án, szerdán, Budapesten. A központi rendezvényen részt vettek a Magyar Honvédség katonazenekarainak aktív és nyugállományú karmesterei is.
Galéria
A központi rendezvény az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnál kezdődött. A Petőfi-laktanya szoborparkjában Molnár János százados, az MH Szolnok Légierőzenekar karmestere osztotta meg ünnepi gondolatait. „Az emlékparkban lévő szobrok nemcsak díszítik a teret, hanem felhívják figyelmünket a tenni akarásra és ösztönzést adnak az alkotáshoz. Éppen ezért fontosak a Magyar Honvédség életében a fegyvernemi napok, hiszen összekovácsolják a szakma önbecsülését és a benne dolgozó emberek hitét abban, hogy az emberi szellem milyen nagyságokra képes" – hangsúlyozta a karmester.
Köszöntőjében felidézte még Fricsay Richárd alezredes életútját. Mint mondta: az országszerte elismert karmester munkássága a mai napig kihat a katonazenész szakmára. Beszédében a százados kitért a katonazenekarokra is. „A zenekarok kiválóan képzett zenészekből szerveződnek, akik mintaértékű katonaként állnak a haza elhívatott szolgálatában. Zenei munkásságuk meghatározza a Magyar Honvédség ünnepeit és hétköznapjait" – mondta Molnár János százados.
Az ünnepi gondolatok után megkoszorúzták Fricsay Richárd alezredes, egykori karmester és főzeneigazgató, a magyar katonazene emblematikus személyisége szobrát.
A program a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) dísztermében folytatódott, ahol felolvasták dr. Simicskó István honvédelmi miniszter és dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök köszöntőlevelét. „A katonáskodás és a muzsika évszázadokon át szorosan összefonódott. Az önök elkötelezettségének, felkészültségének fontos helye és szerepe van a honvédség életében. A zene sajátos eszközével, értékformáló hatásával nagymértékben hozzájárulnak a katonaélet teljességéhez. Külön öröm és büszkeség számunkra, hogy mindezen értékek fontosságát hazai és nemzetközi zenekari találkozókon, fesztiválokon, hangversenyeken való rendszeres szerepléseik és sikereik is igazolják. Képzettségük, tapasztalatuk, elhivatottságuk és fegyelmezett kiállásuk a katonai hivatás tekintélyét erősítik, művészi munkájuk értékeivel a magyar zenei életet gazdagítják. Mindezzel nagy szolgálatot tesznek a Magyar Honvédség társadalmi elismertségének erősítéséért"– állt az ünnepi köszöntőben.
Az ünnepi állománygyűlés résztvevőit Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere is köszöntötte. Beszédében megemlékezett az immár hagyománnyá vált fegyvernemi napról, valamint a jelen katonazenéjének előzményiről is. Csizmadia ezredes hangsúlyozta: az elmúlt korok zenei nagyságai mellett meg kell emlékeznünk a jelenkor katonazenészeiről is. „Itt említem azokat a hivatásuk iránt elkötelezett muzsikusokat, akik a zene eszközével veszik ki részüket a haza védelméből, de ha a szükség úgy kívánja, ott vannak a természeti katasztrófa sújtotta területeken és segítenek a bajba jutottaknak" − fogalmazott.
Az elismerések átadását követően a százötven éve született Fricsay Richárdról tartottak szimpóziumot, amelyen Sárosi Péter százados, a Központi Zenekar zenekarvezetője vetítéssel egybekötve ismertette az egykori karmester életének főbb állomásait és munkásságát. A szavakat zene követte: az ünnepi minihangverseny az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Központi Zenekar előadásában csendült fel.
A hivatalos program a HM HIM díszudvarán ért véget, ahol a haza szolgálatában elesett katonazenészek emléktábláját koszorúzták meg a résztvevők.
A katonazene napját Lehár Ferenc zeneszerző és katonakarmester születésének évfordulóján, április 30-án tartják.
Fotó: Dévényi Veronika