Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Aki hazaviszi, kincset visz haza

Szöveg: Révész Béla |  2018. november 13. 18:49

„A ludovikás tisztek olyan emberi értékekkel rendelkeztek és rendelkeznek, amelyekre méltán lehetünk büszkék” – mondta dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Zrínyi Kiadó gondozásban megjelent, A Ludovika egykor és most című könyv bemutatóján november 13-án, kedden Budapesten, a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.

1599196032
Második, bővített kiadása jelent meg az először 2011-ben kiadott, a Ludovika Akadémiáról szóló könyvnek a Zrínyi Kiadó gondozásában. A szerzők – Siposné dr. Kecskeméthy Klára és B. Kalavszky Györgyi – nem kisebb feladatra vállalkoztak, mint hogy egyetlen kötetbe szerkesztik a magyar tisztképzés fellegvárának, az egykori magyar királyi Ludovika Akadémiának történetét az 1808-as évi törvény alapítási terveitől a megvalósításon át annak második világháború utáni bezárásáig, majd a Ludovika újjászületésétől egészen napjainkig.

Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter ajánlójában így fogalmazott a kötet kapcsán: „A Ludovika Akadémia közel két évszázados története során a tisztképzés olyan nagy hagyományú alma matere, a magyar katonai kultúra fejlődésének olyan igazi fellegvára volt, amely napjainkban ismét kiváló honvédtiszteket, meghatározó katonaszemélyiségeket ad a hazának." A tárcavezető a könyvbemutatón a ludovikás szellemiséget és értékrendet állította követendő példaként a jelen tisztjelöltjei elé. Mint mondta, a ludovikás tisztek olyan emberi értékekkel rendelkeztek és rendelkeznek, amelyekre méltán lehetnek büszkék.

1599196032

„A katona csak akkor lehet eredményes a pályáján, ha van előtte kitűzött cél, amelyet olyan elszántsággal, akarattal, lelkesedéssel és áldozatvállalással ér el, ahogyan tették elődeik, az egykori ludovikás tisztek" – fogalmazott dr. Benkő Tibor, hozzátéve, hogy a haza szolgálatát a katonai eskühöz hűen csak hűséggel, lojalitással, bátorsággal, közösségi szellemmel, intelligenciával és felkészültséggel lehet végezni. „Ehhez kitartás, elszántság és olyan bajtársi szellem szükséges, amelyben az egykori ludovikások is nevelkedtek és éltek" – mondta a honvédelmi miniszter.

A könyvbemutatón – amelyen mások mellett részt vett Szabó István, a tárca honvédelmi ügyekért felelős államtitkára is – Schmittné Makray Katalin, az MH Ludovika Zászlóalj zászlóanyája méltatta a díszkötetet. Mint mondta, kettős szerepben van jelen az eseményen: egyfelől, mint az alakulat zászlóanyája, másfelől családtagként, hiszen nagyapja és édesapja is a Ludovika Akadémián végezte tanulmányait, s ott avatták őket hadnaggyá. A kötet kapcsán köszönetet mondott a szerzőknek, a kiadónak és mindenkinek, aki a megjelentetéshez szakértelmével és tudásával hozzájárult. A zászlóanya kiemelte: külön dicséretes, hogy a kötet nagy terjedelemben foglalkozik a Ludovika Akadémia szellemiségével és nevelési értékrendjével, mely közel kétszáz év elteltével sem változott. „A legfőbb célkitűzés mindig is az volt, hogy a növendékek erkölcsös, jellemes emberekké váljanak. Történelmi jelentőségű dokumentum ez a könyv. Aki hazaviszi, kincset visz haza" – fogalmazott Schmittné Makray Katalin.

1599196032

Siposné dr. Kecskeméthy Klára, a kötet egyik szerzője az egykori ludovikásoknak ajánlotta a könyvet, amely – mint fogalmazott – nemcsak a hősi halottak és leszármazottaik, a még köztünk élő bajtársak és családjuk, de minden, a reménytelen helyzetben hazájukat védő katonák tettei iránt érdeklődő számára is fontos ismereteket nyújthat. A kötet köszöntőjében hangsúlyozza azt is, hogy a mai Ludovika Zászlóalj megalakulása óta „a múlt és a jelen összeér, kéz a kézben halad", s bízik abban, hogy a könyvben leírtak szellemisége minél több mai fiatalnak jelent biztos fogódzót. A bemutatón elmondta: a kötetet a második világháború után üldözött ludovikás tisztek iránti főhajtásnak és a sorsszerű igazságszolgáltatás egy darabjának tekinti.

1599196033

A szerzőpáros gazdagon illusztrált, hiánypótló művében széles körű betekintést nyújt a Ludovika Akadémia történetébe és hagyományai továbbvitelébe. Külön részben foglalkozik az Akadémia létrejöttének és megalapításának bonyolultságával, az egykori felvételi rendszerrel, a nevelési értékrenddel, a kiképzéssel és az avatással. A kötet második része a Ludovikás hagyományok 1990 után címet kapta, itt gyűjtöttek össze minden információt, ami a Ludovika-zászló hazatérésével, az újjáéledő hagyományokkal és az MH Ludovika Zászlóalj megalakulásával, annak hagyományápolásával kapcsolatos, míg az utolsó részben a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek, a Ludovika újjászületésének, valamint az épület- és parkrekonstrukcióknak szentelnek kiemelt figyelmet.

A könyvbemutatón Sári Szabolcs ezredes, az MH Ludovika Zászlóalj parancsnoka mutatta be röviden az alakulatot, majd dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Benkóczy Zoltán, a HM Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője a díszkötet egy-egy példányát adta át a veterán ludovikásoknak, a leszármazottaknak és a zászlóalj első évfolyamos növendékeinek.

1599196033

Fotó: Tóth László