Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Alaki oktató-módszertani foglalkozás

Szöveg: Zilahy Tamás |  2012. május 25. 16:04

Dr. Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettese megnyitójával kezdődött meg május 25-én a budapesti Petőfi-laktanyában az a honvédségi szintű foglalkozás, amelynek célja, hogy egységesítse az alaki kiképzés tervezését, szervezését, végrehajtását, és iránymutatást adjon az alkalmazandó oktatási módszerekről.

1595936169
Az eseményen jelen volt Szabó László dandártábornok, a Honvéd Vezérkar kiképzési csoportfőnöke, valamint Ádám Barnabás honvéd koronaőr ezredes, az MH Támogató Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység parancsnoka. Ott voltak a katonai szervezetek parancsnokai, kiképzési főnökei is.

Mint Orosz Zoltán altábornagy utalt rá, a módszertani foglalkozást a vezérkar főnökének parancsa alapján tartják meg. Célja, hogy a honvédségen belül az egységes gondolkodás egységes feladat-végrehajtással és megjelenéssel párosuljon. Ennek pedig egyik fontos színtere az alaki foglalkozás.
Szabó László dandártábornok azt hangsúlyozta, hogy e bemutatóval szeretnének olyan hatékony módszert adni a parancsnokoknak és a kiképzőknek, amely alkalmazásával katonáik egyénileg és kötelékben is kifogástalanul hajthatják végre feladataikat.

Ezután a bemutatószázad következett, Szűcs Péter századosnak, a honvéd díszzászlóalj törzsfőnökének, a zászlóalj parancsnokhelyettesének vezetésével, miközben Ádám Barnabás ezredes látta el a narrátori feladatot. Szólt a látottak hátteréről, a kiképzők felelősségéről, az esetleges hibák azonnali kijavításának a fontosságáról, valamint az egyes fogásokról, azok pontos végrehajtásának mikéntjéről is. Felhívta a figyelmet annak precíz meghatározására is, hogy milyen feladataik vannak a század- szakasz- és rajparancsnokoknak.

Ugyanezt tette az alaki oktató-módszertani foglalkozás második részében Zsolnai Tamás alezredes, a díszzászlóalj parancsnoka is, amikor a szabályos alaki szemlét vették „nagyító alá". „Testközelből" győződhettek meg a jelenlévők arról, miként történik egy tökéletes alaki szemle, az okmányok és a fegyverek ellenőrzésétől a katonák ápoltságának, öltözetének tüzetes vizsgálatáig. Nótaszóval kísért menet, végül díszmenet zárta a mintegy kétórás bemutatót.

1595936169
Értékelésében Szabó László dandártábornok megerősítette, hogy a foglalkozás elérte fő célját: hatékony segítséget nyújtani a jövőben az alakulatok katonáinak alaki kiképzéséhez, egyénileg és kötelékben egyaránt.

Orosz Zoltán altábornagy zárszavában köszönetet mondott a szervezőknek, végrehajtóknak a magas színvonalú szakmai munkáért. Megerősítette, hogy a bemutató bizonyára sokakban eloszlatta a kétségeket azt illetően, hogy valóban szükség volt-e rá.

„Biztos vagyok benne, valamennyiük véleménye az, hogy hasznos volt. Leporoltuk az eddigi ismereteket, elhagytuk a nem fontos elemeket, új értelmet adtunk a lényegeseknek. Mindenki számára világossá válhatott, hogy az alaki alapja a katonai fegyelemnek. Parancsnokok, kiképzők, alkalmazzák bátran alakulataiknál az itt látottakat, hallottakat" – mondta mintegy útravalóul a vezérkar főnökhelyettese.

1595936170

 Fotók: Gémes Ildikó

További képek a galériában.