Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Attasélátogatás Szentendrén és az MH HKNYP-n

Szöveg: Vincze Viktor Attila |  2015. február 10. 10:27

A Honvédelmi Minisztérium Nemzetközi Együttműködési Főosztálya az éves attaséfoglalkoztatási tervnek megfelelően a külföldi államok Magyarországra akkreditált véderő-, katonai és légügyi attaséit 2015. február 5-én az MH Altiszti Akadémiára, február 6-án pedig az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokságra invitálta, szakmai program keretében.

A Budapesti Katonai Attasétestület tagjainak feladata az országaik és Magyarország közötti katonadiplomáciai kapcsolatok fenntartása, fejlesztése. Ennek keretében rendszeresen látogatnak − többek között − honvédelmi szervezeteket, intézményeket, és különféle bemutatókon is részt vesznek.

1595987468

A katonadiplomatákat kétnapos programjuk első napján, február 5-én Szentendrén az MH Altiszti Akadémia fogadta. Bozó Tibor dandártábornok, az intézmény parancsnoka előadásában tájékoztatta a vendégeket katonákat az alakulat történetéről, az ott folyó képzésekről, nemzetközi kiképzésekről. Bánki Filipp őrnagy, az MH Altiszti Akadémia Nemzetközi Kiképző Alosztály C-IED kiképzőcsoportjának alosztályvezetője a szentendrei bázis nemzetközi kiképzéseiről számolt be az attasétestület tagjainak. Előadásában elmondta: az MH Altiszti Akadémia – a honvédség külföldi misszióiban egyéni beosztásokba rendszeresen vezényelt állományán felül – rendelkezik egy speciális nemzetközi kiképzési képességgel is. A nem hagyományos módon előállított és alkalmazott robbanóeszközök (C-IED) elleni tevékenység képességének kialakítása 2008-ban kezdődött meg hazánkban, s jelenleg az erre a tevékenységre való felkészítést az MH Altiszti Akadémia Mecséri János Kiképző Osztályán működő Nemzetközi Kiképző Alosztály MH C-IED kiképzőcsoportja végzi.

2012 áprilisában − a mintegy három éven át végrehajtott sikeres tanfolyamokat követően − az MH Altiszti Akadémia megszerezte a C-IED Train the Trainer (Képezd a kiképzőt,T3) tanfolyam NATO-akkreditációját és vele együtt a „NATO Selected" tanfolyami minősítést. Ezáltal jogosulttá vált a T3 nemzetközi tanfolyamok önálló szervezésére a nem hagyományos módon előállított robbanóeszközök elleni védelem témakörében, mely tanfolyamokon alapvetően a NATO-szövetséges és -partnerországok haderőinek C-IED specialistáit képezik ki.

1595987468

A látogatói program február 6-án az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokságon (MH HKNYP) folytatódott, amely a Magyar Honvédség országos illetékességű, katonai igazgatási és központi adatfeldolgozó szerveként egyszerre végez általános nyilvántartási, toborzási, érdekvédelmi és kegyeleti tevékenységeket. Az attasék számára Vanyur Tibor ezredes, az alakulat parancsnoka adott általános tájékoztatást a budapesti székhelyű szervezet történetéről és működéséről, majd Mák András őrnagy előadása következett az önkéntes tartalékos rendszerről. Ezután a katonadiplomaták interaktív módon ismerhették meg a katonai igazolványokat és dögcédulákat is kiállító katonai okmánykezelő irodát, az MH HKNYP 1. Katonai Igazgatási Központ érdekvédelmi részlegét, valamint a felállított toborzóponton lehetőségük nyílt kipróbálni a repülőgép-szimulátort is.

Fotó: Dévényi Veronika

CímkékC-IED