Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az életre kelt hadosztály

Szöveg: Petrovics Renáta és Csajbók József zászlós |  2014. május 19. 16:03

„Emlékezzünk és hajtsunk fejet mindazon hősök előtt, akik életüket adták hazájukért” − a „Tavaszi Áttörés 2014” gyakorlaton, a karbantartási és egyéb feladatok mellett, megemlékeztek az 1941. április 12-én lezuhant és kigyulladt repülőgép katasztrófájáról is.

1595972159
Az emlékmű az 1941-es tragédia áldozatainak állít emléket

A Veszprém közelében található Újmajorba települt katonai tábortól mintegy ötszáz méterre található  emlékmű mindenkit emlékeztet arra a katasztrófára, amelyben a repülőgép négyfős személyzete és 18 ejtőernyős vadász − köztük vitéz Bertalan Árpád őrnagy, az első magyar ejtőernyős-zászlóalj parancsnoka − vesztette életét.

Beszédében dr. Lippai Péter ezredes, az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj parancsnoka méltatta a régi idők ejtőernyős hőseit, akik a mostoha körülmények ellenére is hősiesen harcoltak, és ha kellett, a végsőkig kitartottak. Kiemelte az ejtőernyősök bátorságát, vakmerőségét. Mint elmondta, a visszaemlékezések alapján a szovjet katonák csak „halálfejes ördögöknek" nevezték a magyar ejtőernyősöket.

1595972159
Az ünnepség végén Horváth Gábor dandártábornok és Lippai Péter ezredes koszorút helyezett el az emlékműnél

Az ünnepség végén Horváth Gábor dandártábornok, az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka és Lippai Péter ezredes koszorút helyeztek el az emlékműnél. A hagyományőrző egyesület nevében Almási Sándor koszorúzott.

A megemlékezést követően az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj és a Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület ünnepélyesen együttműködési megállapodást írt alá.

A rendezvény végén a hagyományőrzők látogatást tettek a táborban, és egy statikus bemutatót is megtekintettek.

1595972159
Az együttműködési megállapodás aláírása

Fotók: a szerzők felvételei