Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Bronzba öntött emlékek

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. február 5. 8:08

Dísztőröket, fegyvernemi kitűzőket, kabalapénzeket, plaketteket, repülőgépeket formázó kulcstartókat ajándékoz barátainak Valentin József. Az egykori vadászpilótát otthoni környezetében minden a szolgálatban eltöltött évtizedeire emlékezteti, féltve őrzött fotóalbuma pedig a magyar katonai repüléstörténet egyik figyelemre méltó kordokumentációja.

Nem tud, de nem is akar elszakadni a hadseregtől Valentin József nyugállományú őrnagy: az egykori vadászpilóta egész élete a repülés, a repülőgépek körül forog.

Tizenhat évesen, a Sári község melletti reptéren ült először vitorlázógépbe, aztán Budaörsön „átszállt" egy Jak-ba, húszévesen pedig felhagyta tanult szakmáját, az órásmesterséget, és jelentkezett pilótának a szolnoki katonai főiskolára.

Három évet tanult a Szovjetunióban, a végzés után Szolnokra került, a MiG–15-ös századhoz; szolgált Taszáron és Pápán is, Kecskemétre 1973-ban helyezték. MiG–21-es oktatópilóta volt, a 3. kiképzőszázad századmegfigyelőjeként, közel háromezer repült órával fejezte be az aktív szolgálatot.

Ekkor készítette az első plakettet – nyugállományba vonulása emlékére, csak úgy saját magának.

A következőt már sokszorosítania is kellett, mert a tisztté avatásuk 30. évfordulója alkalmából rendezett találkozón minden egykori évfolyamtársának adott belőle egyet-egyet. Ettől kezdve pedig nem volt megállás: volt kollégái mindig megtalálják, ha születésnap, névnap vagy nyugdíjba vonulás alkalmával valamilyen egyedi ajándékkal szeretnék meglepni az ünnepeltet.

Aztán az egyik fegyvergyűjtő barátja megkérte, hogy segítsen megjavítani egy hiányos régi kardot. A restaurálás annyira jól sikerült, hogy elhatározta: készít magának egy dísztőrt – azóta már több mint tíz saját gyártású oldalfegyvere van.

Szakkönyvekből, az internetről keresi az eredeti rajzokat, a fotókat, amelyek alapján aztán saját vázlatokat is készít. Mint mondja, a külcsín mellett a súlypont meghatározása a legfontosabb része a munkának, mert egy tőr markolatának a felfüggesztési ponthoz képest mindig felfelé kell állnia.

Valentin József a barátainak szinte mindent kérését képes megformázni. Kértek már tőle repülőgépeket mintázó kulcstartókat, s a Puma-század Gripennel és MiG–29-essel díszített kabalapénzeit szintén ő készítette – ezekből Svédországba is került néhány darab.

A Honvédelmi Minisztérium felkérésére pedig fegyvernemi kitűzőket is tervezett – a légi megfigyelők és a repülőorvosok 2002 óta az ő jelvényét viselik az egyenruhájukon.

Fotó: A szerző felvételei és archív

További képekért kattintson galériánkra!