Centenáriumi emlékzászlót kapott a Protestáns Tábori Püspökség
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2017. október 17. 19:42Az első világháborúban elhunyt protestáns vallású magyar katonák tiszteletére a honvédelmi tárca centenáriumi emlékzászlót adományozott a HM Tábori Lelkészi Szolgálat Protestáns Tábori Püspökségnek. A lobogót a reformáció emlékünnepe alkalmából meghirdetett istentisztelet végén dr. Földváry Gábor, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára adta át Jákob János dandártábornok protestáns tábori püspöknek október 17-én, kedden a fővárosban.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Szent László – Ludovika kápolnájában tartott istentiszteleten dr. Földváry Gábor elmondta: szinte minden magyar család érintett volt a 100 évvel ezelőtti Nagy Háborúban, hiszen mindenki elvesztett valakit a harcmezőn. „Aligha fájt jobban bármikor is az áldozat, és a háborút követően, aligha volt város, község és falu, ahol újra minden asztal körül teljes létszámban ült a család" – fogalmazott a helyettes államtitkár. Méltónak nevezte a megemlékezést azokról a hősökről, akik életükben és a halálukban is ugyanazt a hazát szolgálták.
Jákob János dandártábornok miután átvette a zászlót elmondta: az összesen mintegy 15 millió főnyi áldozatot követelő első világháborúnak valójában nem voltak győztesei, csak vesztesei. „Mindenki megvívta a maga háborúját, és mindenki veszített: a fronton lévők, az elesettek, a sérültek, az otthon maradt éhező, csonka családok, a hadiárvák egyaránt" – mutatott rá a püspök. Az első világháború vesztesége fájdalmas emlékezés minden magyar család számára; dédapáink, nagyapáink áldozatvállalásáról 100 esztendő múltán sem szabad megfeledkezni – tette hozzá.
A dandártábornok a reformáció 500. évfordulója kapcsán – az istentisztelet elején – kiemelte: Luther Márton történelemformáló szerepe mind a mai napig megkérdőjelezhetetlen. Egész korunk értelmezhetetlenné válik a reformáció gazdasági, társadalmi, etikai, filozófiai, vagy kulturális hatása nélkül. Az évforduló éppen arra kínál lehetőséget, hogy mindenki jobban megérthesse, pontosan mivel járult hozzá a reformáció az egyház, Európa és a világ alakulásához.
A rendezvényen mások mellett jelen volt dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök, Huszár János altábornagy, az MH Ősszhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka és Bíró László katolikus tábori püspök; az igét Máté Sándor alezredes, püspöki titkár hirdette. Közreműködött a Légierő Zenekar – Veszprém és a Honvéd Férfikar.
Fotó: Tóth László