Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Életüket áldozták a hazáért

Szöveg: Galambos Sándor |  2019. augusztus 16. 10:58

A második világháborúban hősi halált halt, illetve a szolgálatteljesítés közben életüket vesztett pilóták és hajózószemélyzetek emléke előtt tisztelegtek Nagyboldogasszony, a magyar katonai repülők égi oltalmazója ünnepén a kecskeméti köztemetőben. Az augusztus 15-ei megemlékezést a Magyar Veterán Repülők Szövetsége területi szervezete és az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis szervezte.

1599207142

A helyőrségben állomásozó katonai alakulatok képviselői, nyugállományú és még aktív repülők, technikusok idézték fel hős elődeik emlékét a repülők napján a kecskeméti köztemetőben. A második világháborúban hősi halált halt, valamint a szolgálatteljesítés közben, repülő-balesetekben életüket vesztett pilóták és hajózószemélyzetek tiszteletére rendezett főhajtáson részt vett többek közt a hősi halált halt Me−109G-s pilóta, Szevelényi Kálmán hadnagy öccse, Szevelényi István, dr. Keszthelyi Gyula nyugállományú dandártábornok, a Magyar Honvédség Budapesti Nyugállományúak Klubja Repülő és Légvédelmi Tagozat elnöke és a Tiszta Égbolt Bajtársi Egyesület képviseletében Szegedi Lajos nyugállományú főhadnagy.

A megemlékezés résztvevőit Somodi Sándor köszöntötte, majd Újvári Ferenc, Ady Endre Imádság a háború után című versét szavalta el. Ünnepi megemlékezésében az elhunytak emléke előtt Kositzky Attila nyugállományú altábornagy tisztelgett, majd a rendezvén zárásaként a Kecskeméten állomásozó katonai alakulatok és a városi nyugállományúklubok, civil szervezetek képviselői megkoszorúzták a hősi emlékhelyet.

1599207142

* * *

Nagyboldogasszony ünnepéhez kapcsolódva – a Magyar Veterán Repülők Szövetsége kecskeméti szervezete meghívását elfogadva – egykori kollégáival is találkozott Kositzky tábornok. A Magyar Honvédség légierejének 6665 felszállással 3369 repült órát teljesített egykori vezérkarfőnöke „A magyar katonai repülés stációi" témakörben szervezett beszélgetésen Petróczi István repülő főhadnagy 1902-ben végrehajtott első ballonrepülésétől napjainkig foglalta össze a magyar katonai repülés történetét. A bajtársi beszélgetés végén pedig a „Deltaszárnytól a fekete hölgyig" című, korábban megjelent könyvét dedikálta.

1599207143

Fotó: a szerző felvételei