Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Elkápráztatták Debrecent a katonazenészek

Szöveg: Galambos Sándor |  2018. augusztus 12. 7:30

Fergeteges koncerttel, látványos szakalaki bemutatókkal zárult augusztus 11-én, szombaton este a XX. Debreceni Nemzetközi Katonazenekari Fesztivál. Az ország legjelentősebb, katonazenei találkozóján három magyar és öt külföldi zenekar szórakoztatta a cívis város lakóit és a kimondottan erre alkalomra érkező vendégeiket. A fesztivál a 170 éves a Magyar Honvédség rendezvénysorozat kiemelt eseménye volt.

Három napig Debrecen volt a katonazene fővárosa. A több mint négy évtizedes hagyományokkal rendelkező zenekari találkozó különböző programjain felléptek: a Magyar Honvédség Központi Zenekar (vezényelt: Szabó Imre őrnagy), a Légierő Zenekar – Szolnok (vezényelt: Molnár János őrnagy), a Debrecen Helyőrségi Zenekar (vezényelt: Pál István őrnagy), a Besztercebányai Katonazenekar (vezényelt: Jan Golias százados), a Burgenland Tartományi Zenekar (vezényelt: Hans Miertl ezredes), a Lengyel Légierő Zenekara (vezényelt: Kristian Siwek százados), a Horvát Fegyveres Erők Szimfonikus Fúvószenekara (vezényelt: Ivan Ksenek százados) és az Olasz Légierő 1. Régióparancsnokságának Fúvószenekara (vezényelt: Antonio Macciomei főhadnagy).

1599191472

A fesztivál első két napján a katonazenészek a Nagyerdei Szabadtéri Színpad közönségét szórakoztatták, a találkozót záró, fesztivál-nagykoncertet pedig szombaton késő este, a Főnix Csarnokban tartották. A lelátókat a zsúfolásig megtöltő zenerajongóknak a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetése nevében dr. Böröndi Gábor vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnök koordinációs helyettese kívánt élményekben gazdag szórakozást. „Debrecen kitüntetett szerepet foglal el a Magyar Honvédség életében. Itt található ugyanis a Magyar Honvédség legnagyobb szárazföldi alakulata, egy felderítőezrede és egy katonai középiskolája. Katonáink büszkék arra, hogy Debrecenben szolgálhatnak, ezért is szervezzük immár negyven éve ebben a városban a nemzetközi katonazenekari fesztiválokat. Örömünkre szolgál, hogy évről évre egyre több ország katonazenészei fogadják el a meghívásunkat, mert ők a hidat jelentik a jövő és a múlt, a városok és az országok között. Büszkék vagyunk a múltunkra, a katonazenészeinkre és büszkén tekintünk a jövőbe is, hiszen a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében egy új, erős hadsereget építünk" – ajánlotta az estét Debrecen lakóinak és vendégeiknek Böröndi tábornok.

A késő estébe nyúló rendhagyó koncert a katonazenészek látványos sorakozójával, a történelmi zászlók bevonulásával és a országok himnuszainak elhangzásával kezdődött. A folytatásban pedig a zenekarok fergeteges, külön-külön vastapssal jutalmazott szakalaki bemutatókkal kápráztatták el a közönséget. A fesztivál záróprogramjaként a háromszáz fős egyesített zenekar Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere vezényletével búcsúzott el Debrecentől.

1599191472

A fesztiválon a diplomáciai testületek képviselői mellett részt vett – többek közt – dr. Ruszin Romulusz dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka, dr. Komolay Szabolcs, a házigazda város alpolgármestere és Dohos László nyugállományú ezredes, a Magyar Honvédség egykori főkarmestere. A műsorban vendégként fellépett az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár különleges díszelgő csoportja, Ress Hajnalka, a Madách Színház musical művésze és a debreceni zenekar „tagjaként" a Maskarás Mazsorettcsoport.

* * *

A katonazene története évszázados múltra tekint vissza. A kezdetekben a harcra buzdítás eszköze volt, de az alakzatban történő mozgást is megkönnyítette – ekkor még csak trombiták, tárogatók, dobok lelkesítették a katonákat. A török háborúk alatt megismert „lármás" janicsárzenének köszönhetően aztán a korai „zenekarokban" megjelent a cintányér, a nagydob, a háromszög, a hangszerek tökéletesedésével pedig létjogosultságot nyertek a réz- és a fafúvósok is. A katonai zenekarok fenntartásának költsége évszázadokkal ezelőtt nem az állampénztárt terhelte, ezt a tisztek és az ezredtulajdonosok vállalták magukra. Napjainkra a katonazene feladata, jelentősége sokat változott: a zenekarok a katonadiplomácia és a nemzetközi katonai kulturális kapcsolatok szerves részévé váltak, rendszeres résztvevői a hazai és a nemzetközi találkozóknak.

1599191473

Fotó: a szerző felvételei