Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ember(ek) a vízben!

Szöveg: Szűcs László |  2013. február 7. 7:26

Tisztára mint egy vízilabdaedzésen: negyven láb tapossa szorgosan a vizet. Aki elfáradt, megkapaszkodhat a medence szélében, de persze célszerűbb „segítség” nélkül teljesíteni a feladatot. A hadihajósok vízi kiképzésén jártunk.

A téli hónapokban mindig nagy a forgalom a szentendrei MH Altiszti Akadémia uszodájában. Nemcsak a saját kiképzések zajlanak az objektumban, hanem a környékbeli katonai szervezetek „vizes" felkészítéseinek is az alakulat tanmedencéje ad otthont.

1595948765

Húszan melegítenek a medence partján: guggolás, lábemelés, karhajlítás-nyújtás, test-, csukló-, térd- és bokakörzés – a legfontosabb az, hogy mindenki sérülés vagy húzódás nélkül ússza meg az elkövetkező néhány órát.

„Rendben van, uraim, akkor most irány a víz!" – adja ki az ukázt Cservölgyi Dániel főhadnagy, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred hajóparancsnoka, a kiképzés vezetője. A csobbanás percekig visszhangzik… Aztán már a kellemes, langyos hullámok között folytatják a bemelegítést.

Tisztára mint egy vízilabdaedzésen: negyven láb tapossa szorgosan a vizet. Aki elfáradt, megkapaszkodhat a medence szélében, de persze célszerűbb „segítség" nélkül teljesíteni a feladatot. Senki nem szereti, ha foglalkozás után a többiek megszólják: annyira gyenge, hogy öt percet sem képes taposni…

1595948765

Hivatalosan „Katonai testnevelés 5-ös tárgykör", azaz a vízi kiképzés a mai foglalkozás neve – mondja a főhadnagy, akitől megtudjuk azt is, hogy az egész napos programon az ezred hadihajós alosztályának katonái vesznek részt. Egy részük a közelmúltban került az alakulathoz, számukra a mostani felkészítés legfontosabb célja a beosztásuk ellátásához szükséges vízbiztonság megszerzése. Ők a hadihajós alapképzés részeként érkeztek most a szentendrei foglalkozásra.

A rövidebb-hosszabb ideje hadihajósként szolgálók részére pedig a megszerzett képességek szinten tartása, illetve „csiszolása" az elsődleges cél – teszi hozzá Cservölgyi Dániel.

Eközben a medencében már megkezdődik a munka. Eleinte egyszerű gyakorlatokat, később egyre bonyolultabb feladatokat kell végrehajtaniuk. Víz alá bukás; levegő vízbe fújása közbeni felszínre emelkedés; többféle, szabályos kéz- és lábtempó kialakítása – hogy csak néhányat említsünk az egyszerűbb gyakorlatok közül. Később pedig ólomsúlyok kitartása oldalúszás közben, amivel azt lehet megtanítani a katonának, hogy miként kell a fegyvert vagy egyéb felszerelési tárgyat az úszás során szárazon tartani – magyarázza a főhadnagy.

1595948766

Bonyolultabb feladatnak számít a hosszú távú víz alatti úszás és irányváltás. A nap végén pedig az eszméletlen társ, illetve az eszméleténél lévő fuldokló kimentése is szerepel még a gyakorlatok között. Ez utóbbi azért nehéz, mert a vízben pánikba esett ember a segítségére siető számára is veszélyt jelenthet, könnyen előfordulhat ugyanis, hogy „szabályos közelharcot kell vívnia vele" – figyelmeztet a fiatal tiszt.

„A téli alapozó foglalkozás mindenkinek jó lehetőség arra, hogy csiszolhassa technikai tudását, felkészülve a nyári kiképzésre, amely már élővízben, a Dunán zajlik majd, ahol egyenruhában, valamint felszereléssel kell feladatokat végrehajtaniuk a hadihajósoknak" – árulja el a kiképzés vezetője.

A szentendrei uszodában ezen a napon nemcsak a hadihajósok, hanem az ezred búvárai is „tapossák a vizet". „Téli, szinten tartó edzésnek nevezzük magunk között a mai foglalkozást" – meséli két hossz között a csoport rangidőse, Gulyás Tamás főtörzsőrmester. Bemelegítésként normál úszás, majd később felszereléses, víz alatti úszás is szerepel a programjukban. De természetesen – ha kell – segítik a hadihajósok foglalkozását is.

Fotó: Dévényi Veronika