Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Emlékezés a Nagy Háború zsidó hőseire

Szöveg: Kovács Zoltán |  2016. november 10. 17:14

Megemlékezést és emlékülést tartottak az első világháború zsidó hősi halottainak tiszteletére Budapesten, november 9-én, csütörtökön.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (MAZSIHISZ), valamint a Honvédelmi Minisztérium szervezésében rendezett megemlékezésen és konferencián a Nagy Háborúban elesett zsidó származású katonákra emlékeztek a Wesselényi utcai Hősök Zsinagógájában. A rendezvény időpontjául azért választotta a rabbinátus november 10-ét, mert 1931-ben ezen a napon adták át ezt a templomot, amely annak a 10 ezer magyar zsidó katonának állít emléket, akik az első világháborúban haltak hősi halált. Számukat onnan tudjuk, hogy az Egység, az akkori zsidó újság az egész háború alatt pontos statisztikát vezetett az elesett zsidó katonákról.

1596022890

A megemlékezésen Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd dr. Holló József nyugállományú altábornagy, miniszteri főtanácsadó ünnepi beszédében kiemelte: „Ezek a katonák és bajtársaik akkor, ott Európa kegyetlen harcmezőin, zsidók, katolikusok, evangélikusok, reformátusok, unitáriusok és még sokféle vallású fiatalemberek, mind valami jóért, valamilyen egy közös célért a legdrágábbat, az életüket áldozták fel. És nekünk az a kötelességünk, hogy emlékezzünk ezekre a katonákra!"

Az ünnepi gondolatok után az altábornagy átadta azt a centenáriumi emlékzászlót Tótha Péter Joel vezető tábori rabbinak, amelyet dr. Simicskó István honvédelmi miniszter jóváhagyása alapján a Honvédelmi Minisztérium adományozott a Tábori Rabbinátusnak, az első világháborúban elhunyt zsidó katonák emlékére.

1596022890

Frölich Róbert nyugállományú dandártábornok, országos főrabbi beszédében, megköszönve a centenáriumi emlékzászlót, hangsúlyozta: „Egy zászló nem csak bot és vászon. A két rész külön-külön is megállja ugyan a helyét, ahogy a zsidók és a magyarok is, de a kettő együtt sokkal több. Egy lobogó, amely alatt katonáink együtt adták életüket a hazáért."

A megemlékezés végén a Totha Péter Joel vezető tábori rabbi vezetésével elhangzó közös kaddis, gyászima után az emlékezők a Magyar Takarodó hangjaival hajtottak fejet az első világháborúban elhunyt zsidó katonák emléke előtt.

1596022891

A megemlékezést követő, a MAZSIHISZ székházának dísztermében rendezett konferencián dr. Balla Tibor alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa előadásában az Osztrák−Magyar Monarchia haderejének zsidó tisztjei, tábornokai és katonái Nagy Háborúban betöltött szerepét mutatta be, majd Bíró Ákos tartalékos százados, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely munkatársa a Mária Terézia-rend és a Tiszti Vitézségi Érmek zsidó kitüntetettjeiről beszélt a konferencia résztvevőinek.

Ezt követően Darvas Ferenc zongoraművész idézte meg a kor hangulatát, majd korabeli dallamok után Glässer Norbert, a MTA-SZTE adjunktusa A Nagy Háború magyar zsidó értelmezései. Nagy háború a neológ homíliákban, imakönyvekben, és vezércikkekben címmel tartotta meg előadását, a konferencia végén pedig Zima András, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem adjunktusa a Gyász l’vaja nélkül. Az első világháború közösségi fogadtatása a magyar zsidó hősi halottak gyászhíreinek tükrében című előadásában azt vizsgálta, milyen gyásszal kapcsolatos narratív stratégák jelentek meg a magyar nyelvű zsidó sajtó gyászhíreiben.

1596022891

A konferencia végén a résztvevők együtt tekintették meg a Szerelem papírrepülőn –Zsidó élettörténetek az első világháború idején című kiállítást dr. Czingel Szilvia kalauzolásában.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária