Emlékezés a Nagy Háború zsidó hőseire
Szöveg: Kovács Zoltán | 2016. november 10. 17:14Megemlékezést és emlékülést tartottak az első világháború zsidó hősi halottainak tiszteletére Budapesten, november 9-én, csütörtökön.
Galéria
A megemlékezésen Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd dr. Holló József nyugállományú altábornagy, miniszteri főtanácsadó ünnepi beszédében kiemelte: „Ezek a katonák és bajtársaik akkor, ott Európa kegyetlen harcmezőin, zsidók, katolikusok, evangélikusok, reformátusok, unitáriusok és még sokféle vallású fiatalemberek, mind valami jóért, valamilyen egy közös célért a legdrágábbat, az életüket áldozták fel. És nekünk az a kötelességünk, hogy emlékezzünk ezekre a katonákra!"
Az ünnepi gondolatok után az altábornagy átadta azt a centenáriumi emlékzászlót Tótha Péter Joel vezető tábori rabbinak, amelyet dr. Simicskó István honvédelmi miniszter jóváhagyása alapján a Honvédelmi Minisztérium adományozott a Tábori Rabbinátusnak, az első világháborúban elhunyt zsidó katonák emlékére.
Frölich Róbert nyugállományú dandártábornok, országos főrabbi beszédében, megköszönve a centenáriumi emlékzászlót, hangsúlyozta: „Egy zászló nem csak bot és vászon. A két rész külön-külön is megállja ugyan a helyét, ahogy a zsidók és a magyarok is, de a kettő együtt sokkal több. Egy lobogó, amely alatt katonáink együtt adták életüket a hazáért."
A megemlékezés végén a Totha Péter Joel vezető tábori rabbi vezetésével elhangzó közös kaddis, gyászima után az emlékezők a Magyar Takarodó hangjaival hajtottak fejet az első világháborúban elhunyt zsidó katonák emléke előtt.
A megemlékezést követő, a MAZSIHISZ székházának dísztermében rendezett konferencián dr. Balla Tibor alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa előadásában az Osztrák−Magyar Monarchia haderejének zsidó tisztjei, tábornokai és katonái Nagy Háborúban betöltött szerepét mutatta be, majd Bíró Ákos tartalékos százados, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely munkatársa a Mária Terézia-rend és a Tiszti Vitézségi Érmek zsidó kitüntetettjeiről beszélt a konferencia résztvevőinek.
Ezt követően Darvas Ferenc zongoraművész idézte meg a kor hangulatát, majd korabeli dallamok után Glässer Norbert, a MTA-SZTE adjunktusa A Nagy Háború magyar zsidó értelmezései. Nagy háború a neológ homíliákban, imakönyvekben, és vezércikkekben címmel tartotta meg előadását, a konferencia végén pedig Zima András, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem adjunktusa a Gyász l’vaja nélkül. Az első világháború közösségi fogadtatása a magyar zsidó hősi halottak gyászhíreinek tükrében című előadásában azt vizsgálta, milyen gyásszal kapcsolatos narratív stratégák jelentek meg a magyar nyelvű zsidó sajtó gyászhíreiben.
A konferencia végén a résztvevők együtt tekintették meg a Szerelem papírrepülőn –Zsidó élettörténetek az első világháború idején című kiállítást dr. Czingel Szilvia kalauzolásában.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária