Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Esélyegyenlőség, társadalmi felzárkóztatás

Szöveg: Tamás Tibor |  2012. november 21. 7:18

A társadalmi esélyegyenlőség és felzárkóztatás napjaink egyik kiemelt kérdése, ezért egymás munkájának és az időszerű problémák, illetve elképzelések, megoldások megismerése érdekében közös gondolkodásra hívta meg a Honvédelmi Minisztérium Humánpolitikai Főosztálya (HM HPF) a Magyar Honvédség esélyegyenlőségi referenseit, az MH Honvédkórház, valamint az érintett társminisztériumok és intézmények szakembereit november 20-án.

1595945119

A honvédelmi tárca és a Magyar Honvédség kiemelt figyelmet fordít az etikusan működő közszolgálat és szolgálati jogviszony írott és íratlan szabályaira, az emberi értékek és méltóság, az egyediség tiszteletben tartására, valamint a társadalmi felzárkóztatás, az integráció elősegítésére – adta meg az alaphangot Takács Tamás ezredes, a HM HPF főosztályvezető-helyettese a november 20-án megrendezett tanácskozáson. Az eszmecserére a szerteágazó kérdéskörben érintett társminisztériumok és -testületek, illetve intézmények szakértőit is meghívták a HM Balaton utcai objektumába.

Takács Tamás hangsúlyozta: az egyenlő bánásmód és az esélyegyenlőség szerves részei a honvédelmi tárca vezetési és cselekvési rendszereinek, kiemelten pedig a humánpolitikának. Az ezredes kitért e fontos alapelvek gyakorlati megvalósítására, szólt a nemzeti ifjúsági stratégia létrehozásában való közreműködésről, a nemzeti alapon nyugvó honvédelmi nevelésről, így a KatonaSuli-programról és a Lippai Balázs-ösztöndíjról is. Elmondta, hogy a hatékonyság érdekében szorosan együttműködnek az Országos Roma Önkormányzattal (ORÖ) is.

1595945120

A felsoroltakról elismerően szólt Sztojka Attila (Emberi Erőforrások Minisztériuma Nemzeti Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság), majd az együttgondolkodás és -cselekvés, valamint a romák bevonásának fontosságát hangsúlyozta. Elmondta: félmillió honfitársunkat kell kiemelnünk a szegénységből. Ennek érdekében Európában elsőként dolgoztuk ki a hátrányos helyzetűek felemelését célzó, az EU által igényelt nemzeti integrációs stratégiák ránk vonatkozó részét. Ennek fő céljai a munkaerő-piaci felzárkóztatás elősegítése, a képzettségi szint növelése, valamint a gazdasági és vállalkozási fejlesztések az élőmunka-igényes ágazatokban.

Virág Hajnalka, az ORÖ referense szervezetük megújulását ismertette, így szó esett új intézményekről (Roma Misszió, Roma Sportakadémia), ez év végig 30 ezer roma származású munkanélküli közfoglalkoztatási programba való bevonásáról, valamint átfogó oktatási és médiapolitikájukról. Az intézményközi konferencia további témái között szerepelt  a biológiai, illetve társadalmi nemek helyzete, a katonanői értékek, a katonák egészségügyi állapota, illetve az egyenlő bánásmód terén a ma még alacsony fokú társadalmi érzékenység erősítése is.

Fotók: Dévényi Veronika