„Ezt nevezik a katonai vezetés művészetének”
Szöveg: Faragó Fanny | 2018. január 31. 14:55Görgei Artúr születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi koszorúzást a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Nemzeti Örökség Intézete, valamint a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság január 31-én, szerdán a Fiumei úti Sírkertben.
Galéria
Az ünnepi koszorúzáson prof. dr. Csikány Tamás ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Hadtudományi Doktori Iskola vezetője úgy fogalmazott: Görgei Artúr hosszú élete során tíz hónap alatt bizonyította be, hogy ő egy igazi katona. Egy olyan katona, aki hadvezérnek is kiváló. Azokon a pontokon ahol győzni akart, mindig több embere volt, mint az ellenségnek. Ezt nevezik hadművészetnek, a katonai vezetés művészetének. A Katonai Vezetőképző Intézet Hadtörténelem, Filozófia és Kultúrtörténeti Tanszék tanszékvezetője hozzátette: ez az, amit nem lehet iskolákban tanulni, erre születni kell.
Töll László, a Nemzeti Örökség Intézetének munkatársa beszédében a honvéd tisztjelöltekhez szólt. „Ne engedjék, hogy a katonahősök emlékét bárki elvegye tőlünk. Erre Görgei a legjobb példa. Aki a hazájáért élt és halt, az megérdemli nemzete ölelését. Amennyiben ezt nem tesszük, elveszítjük saját történelmünket" – mondta.
Görgei Artúr honvéd altábornagy sírjánál koszorút helyezett el prof. dr. Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora és dr. Pohl Árpád ezredes, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja. A Nemzeti Örökség Intézete, valamint a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság nevében Radnainé dr. Fogarasi Katalin főigazgató és dr. Boross Péter elnök rótta le kegyeletét.
A meghívott vendégek mellett megjelentek az egyetem és a karok vezetői, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állománya és honvéd tisztjelöltjei, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagjai, illetve a Nemzeti Örökség Intézetének munkatársai.
A megemlékezés a Szózat és a Magyar Takarodó dallamaival zárult.
Fotó: a szerző felvételei