Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Gyakorlati vizsga” a laktanyában

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. május 11. 7:06

Az MH Béketámogató Kiképző Központban tettek látogatást május 9-én a katonai alapismereteket fakultáció keretében tanuló fiatal szolnoki felnőttek. A LIA Alapítványi Általános Iskola és Szakközépiskola helyi tagintézményének felsőfokú szakképzésben részt vevő hallgatói egy „akadálypálya-szerű” versenyen bizonyították, hogy az elmúlt tanévben nemcsak a szükséges elméleti ismereteket sajátították el, de a fizikai állóképességük is megfelel a KatonaSuli-program résztvevőivel szemben támasztott követelményeknek. A versenyt végigizgulta dr. Koncz Kornélia, a LIA Alapítványi Szakközépiskola főigazgatója és Ungvölgyi János, a szolnoki tagintézmény igazgatója is.

Pár éve már túl vannak az érettségin, fakultáció keretében mégis a katonai alapismeretek tantárgyat választotta az országos hálózattal rendelkező LIA-szakközépiskola szolnoki tagintézményében tanuló diákok negyede. Az iskola érettségire épülő, felsőfokú szakképzést folytat, idegenforgalmi, ügyviteli és informatikai szakmacsoportokban képzik a fiatal felnőtteket. A KatonaSuli-program keretében az idei tanév elején, szeptemberben hirdették meg a katonai és rendvédelmi fakultációt; az MH Béketámogató Kiképző Központban első alkalommal 2011. október 12-én jártak. Akkor Apáti Zoltán alezredes, a központ parancsnoka tájékoztatta a diákokat a katonai szervezet rendeltetéséről, alapfeladatáról és szervezeti felépítéséről, ezt követően pedig Csiga János törzsőrmester vezetésével egy technikai bemutatót néztek meg.

Most, a második látogatás alkalmával is Apáti alezredes köszöntötte a fiatalokat és kísérő tanáraikat, majd eldördült a képzeletbeli rajtpisztoly – öt, lányokból és fiúkból álló vegyes csapat küzdött a legjobbaknak járó oklevelekért és ajándékokért. Volt UAZ-tolás, gépjárműálcázás, homokzsákcipelés, kúszófolyosó, sebesültszállítás, futás vegyivédelmi ruhában és fegyverrel repeszálló mellényben, az utolsó állomáson pedig paintball-fegyverekkel bukó és beforduló célokat kellett leküzdeniük a csapatok tagjainak.

Az eredményhirdetés előtti rögtönzött „hangulatfelmérésen" a megkérdezett diákok egybehangzóan kijelentették: bár az akadálypálya-verseny nagyon fárasztó volt, egyáltalán nem bánták meg, hogy a KatonaSuli-fakultációra jelentkeztek.
Dr. Koncz Kornélia a verseny végén elismeréssel szólt diákjai helytállásáról, fizikai erőnlétükről, kitartásukról.

Az iskola főigazgatója a honvedelem.hu-nak elmondta: tavaly szeptemberben Ungvölgyi János, a szolnoki tagintézményük igazgatója javaslatára hirdették meg választható tárgyként a honvédelmi alapismeretek témakört. Olyan gyakorlati tudást akartak kínálni a diákjaiknak, amely segítségével könnyebben tudnak eligazodni a való életben, képesek lesznek majd leküzdeni az előttük álló kisebb-nagyobb nehézségeket.

Az iskola tanárai is meglepődtek, hogy milyen sokan jelentkeztek erre a fakultációra, korábban ugyanis azt gondolták, hogy a mostani fiatalokat egyáltalán nem érdekli a katonaság.

A főigazgató külön kiemelte, hogy a KatonaSuli-programban részt vevők megjelenése, viselkedése, világlátása, rendszerezőképessége lényegesen jobb, mint a más fakultációra járóké. A csoportban nincs igazolatlan hiányzás, pontosan jelennek meg az órákon, a kiadott feladatokat, szakdolgozatokat mindig határidőre nyújtják be. Sőt, az is érezhető, hogy viselkedésüket az iskola többi diákja közül is egyre többen követik.

A szolnoki tagiskolában egy ízig-vérig katona, az 1742 ejtőernyős ugrással rendelkező Nagy István nyugállományú ezredes vezeti a katonai és rendvédelmi fakultációt. Az egykori MH 34. Bercsényi László Felderítő Zászlóalj volt parancsnoka elismerte: kemény fegyelmet tart a csoportban, ám a diákok mégis szívesen járnak a foglalkozásokra. A fakultáció tematikáját a Katonai alapismeretek tankönyv alapján állította össze, a gyakorlati foglalkozásokat pedig a Szolnokon állomásozó katonai alakulatoknál, a megyei rendőr-főkapitányságon, a katasztrófavédelem megyei igazgatóságán tartják.

Az első félév végén a hallgatókkal zárthelyi dolgozatot íratott, most, a tanév befejeztével pedig írásbeli, szóbeli és gyakorlati vizsgát tettek a diákok. Az eredménnyel nagyon elégedett: néhány hármast ugyan ki kellett osztania, de a többség négyes és ötös osztályzatot érdemelt. A csoportja 58 tagja közül két főt már felvettek a Nemzetbiztonsági Szakszolgálathoz, altiszti akadémiára hatan, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem honvédtisztképző karára pedig négyen jelentkeztek.

 Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!