Hajóút a középkorba
Szöveg: Faragó Fanny | 2019. augusztus 26. 8:08Izgalmakkal teli napot tudhat maga mögött az a négyszáz utas, akik az utolsó nyári vasárnapot a Budapest Helyőrség Szociális Alapítvány szervezésében megrendezett, visegrádi hajókiránduláson töltötték.
Galéria
A Vigadó téri hajóállomáson, mintegy négyszáz utas várta szombaton reggel, hogy felszállhasson a Visegrádra induló Táncsics hajó fedélzetére. A Magyar Honvédség számos alakulatától érkezett résztvevőkön kívül családjával együtt jelen volt az a húsz fő is – köztük az MH Egészségügyi Központ krónikus betegellátást végző osztályainak munkatársai-, akiket az alapítvány látott vendégül, kiemelkedő teljesítményük elismeréseként.
„A Budapest Helyőrség Szociális Alapítvány több mint húsz éve működik azzal a céllal, hogy anyagilag támogassa a fővárosban élő rászoruló, nyugállományú, szolgálati járadékos vagy kritikus élethelyzetben lévő aktív tiszteket, altiszteket, honvédségi alkalmazottakat, illetve özvegyeiket, valamint az MH Egészségügyi Központ krónikus betegellátást végző osztályait" – árulta el érdeklődésünkre Sándor András alezredes, az alapítvány elnöke, az utazás egyik szervezője. Az alezredes hozzátette: a katonaság a bajtársiasságról és az összetartozásról szól, a rendezvényeiken régi barátok és kollégák újra találkozhatnak, ezzel közösséget építenek. „Mindez nem jöhetett volna létre az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár és Gulya-Szárnyasi Maya, a Budapest Helyőrség Szociális Alapítvány titkárjának segítsége nélkül" – hangsúlyozta az elnök.
Az utasoknak azonban nem csak a kellemes hajóút jelentett élményt: a kikötést követően a résztvevők a Salamon-toronyhoz igyekeztek, ahol a Szent György Lovagrend tagjai már készen álltak a viadalra. A lovagi torna első momentumaként kiválasztottak egy királyt és egy királynét a vendégek tagjai közül, ezt követően bevonultak a lovagok, akik középkori fegyvereikkel célzó és bajvívó tudásukat bizonyították a királyi párnak és meghívott vendégeiknek. A párviadalok valósághűen és izgalmasan idézték fel a középkori lovagok bátorságát és vakmerőségét, még egy vadászölyv is átrepült az ujjongó tömeg felett. A műsor zárásaként a vendégeknek lehetőségük nyílt kézbe venni és kipróbálni a korhű fegyvereket.
„Lovagrendünk egy olyan szellemi tőkével rendelkező, közösségépítő szervezet, melynek célja a több száz éves közösség megtartása és kultúrájának átadása. Tevékenységünk sokrétű: a magyar nemzeti eszmék és értékek védelme, a lovagi erények korunknak megfelelő gyakorlása, a magyar nemzeti és katonai hagyományok feltárása, ápolása és közkinccsé tétele. Amennyiben ez sikerül, bőven betöltöttük szerepünket, és nem áhítozunk más babérra" – árulta el érdeklődésünkre Cseke László, a lovagrend kancellárja.
A kirándulás résztvevői ezt követően a Fellegvárba látogattak, majd újra vízre szálltak. A Budapest irányába tartó hajó fedélzetén a jókedvéről egész úton változatos élőzene gondoskodott, a bátrabbak még táncra is perdültek.
A Budapest Helyőrség Szociális Alapítvány következő rendezvénye – az idősek világnapja alkalmából – egy ingyenes jótékonysági koncert lesz szeptember 27-én, 18 órától, a Stefánia Palota − Honvéd Kulturális Központban.
Fotó: a szerző felvételei