Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hét évtizedes szolgálat

Szöveg: Trautmann Balázs | Fotó: Dévényi Veronika |  2019. október 25. 16:36

Hetven esztendeje indult el a szolnoki repülőtisztképzés. A neves dátumot az MH 86. Szolnok Helikopterbázis Művelődési Otthonában ünnepelték meg a magyar katonai repülés volt, jelenlegi és leendő hajózóinak, műszaki szakembereinek jelenlétében. A mostani megemlékezést és a korábbi, ötévente megrendezetteket a jogutód szolnoki tisztképző szervezetek – jelenleg az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző kara, és annak szolnoki tanszékei – rendezték.

1596070784

A megjelenteket a nagyteremben berendezett kiállítás várta, melyek falain a hazai katonai repülés története volt követhető. A rendezvényen részt vett Erdélyi Lajos, a Honvédelmi Minisztérium humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, Kilián Nándor dandártábornok, a Magyar Honvédség Parancsnoksága légierő haderőnemi szemlélője, dr. Koller József dandártábornok, a bázis és Szolnok helyőrség parancsnoka, dr. Pohl Árpád dandártábornok, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja, valamint dr. Kállai Mária, Jász-Nagykun-Szolnok megye  országgyűlési képviselője is.

Erdélyi Lajos beszédében kiemelte: a magyar katonai repülés képzési folyamatát megakasztotta a második világháború, bár ezalatt jelentősen továbbfejlődött a technika és fontos szerepet kapott a repülés. Ekkor olyan vadászpilóták védték hazánkat, mint a 220 bevetéssel és 30 igazolt légigyőzelemmel rendelkező Szentgyörgyi Dezső.

1596070785

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a professzionális repülésképzés elképzelhetetlen professzionális repülőgépek nélkül. A tavaly ismét elindult szolnoki képzés feladatainak maradéktalan ellátásához, a pilóták képzéséhez nem elégséges a jelenlegi gépállomány (2-2 Zlin Z-143SLi és Z-242L), ezért további négy alapkiképző Zlin beszerzése van folyamatban. 

Kilián Nándor dandártábornok felidézte saját, 1981-es szolnoki növendékévét, melyet a 2817. számú szakaszban töltött el. Visszaemlékezve ma már azt mondja: bár szinte véletlenül került erre a pályára, de a szolnoki egy, s a Szovjetunióban eltöltött további évek jó felkészítést jelentettek számára. A tábornok beszédében szintén a várható fejlesztéseket hangsúlyozta. Mint elhangzott, a már megvalósulási fázisban lévő helikopter-beszerzések mellett  rámpás katonai szállítórepülőgépek, illetve további kiképzőrepülőgépek, valamint a légvédelmi rakétarendszerek, illetve radarrendszerek beszerzéséről is tárgyalások folynak.

1596070785

Dr. Pohl Árpád dandártábornok  hangsúlyozta, hogy a 2018 szeptemberében újraindult szolnoki katonai pilótaképzéssel „helyreáll a régi rend", hiszen minden, a katonai repüléssel kapcsolatos képzés egységes irányítás alá kerül. Az NKE vezetése kiemelt fontosságú területnek tartja a szolnoki képzést, tette hozzá a dékán. Ezt bizonyítja, hogy amikor az egyetemen a szervezeti egységek és a vezetési szintek csökkentésére került sor, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon egyedüliként egy negyedik, speciális, a katonai repüléssel foglalkozó dékánhelyettesi poszt jött létre. 

GALÉRIA